Ισοφάρισε τον Προμηθέα σε επική… Τιτανομαχία ο Άρης!

Παρά την επιστροφή του Προμηθέα από το -26 και το buzzer beater του Χέιλ από το κέντρο που έστειλε το ματς στην παράταση, ο Άρης νίκησε 89-85 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά!

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν στη φετινή Stoiximan Basket League, ο Άρης ήταν εκείνος που… άντεξε μέχρι το τέλος νίκησε στην παράταση 89-85 τον Προμηθέα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη μεταξύ τους σειρά στα Playoffs.

Οι «κίτρινοι» ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, εκτοξεύοντας την υπέρ τους διαφορά ακόμη και στο +26 (68-42), στο 28’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Πατρινοί έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση και έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με buzzer beater του Χάντερ Χέιλ σχεδόν από το κέντρο, με το οποίο διαμορφώθηκε το 76-76 της κανονικής διάρκειας!

Κορυφαίος από την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν ο Σίλβιο Ντε Σόουζα με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ άλλους 16π. πρόσθεσε ο Ρόνι Χάρελ, μαζί με 7 ριμπάουντ.

Από τον Προμηθέα, ξεχώρισαν οι Χάντερ Χέιλ και Μπράις Χάμιλτον με 18π. και 16π. αντίστοιχα.

Ντέρμπι ήταν από τις πρώτες κατοχές η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (16-16), μέχρι το 8’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο ο Άρης έσφιξε την άμυνά του και με τους Μποχωρίδη και Χάρελ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (21-16).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους Ντε Σόουζα και Τολιόπουλο να τους στέλνουν στο +7 (28-21), στο 13’. Η απάντηση των Πατρινών ήρθε από Ετσενίκε και Κάουαν, φέρνοντας το ματς στο καλάθι (30-28), όμως οι «κίτρινοι» αντέδρασαν και με τους Χάρελ και Κατσίβελη πήραν ξανά τα ηνία και πήγαν στα αποδυτήρια με το +8 (41-33).

Άρης-Προμηθέας Πάτρας 89-85: Ισοφάρισαν οι «κίτρινοι» σε ματς έπος!

Εκρηκτικό ξεκίνημα και καταιγιστικό από τον Άρη στο δεύτερο μέρος με πρωταγωνιστές τους Γκάλινατ και Ντε Σόουζα, οι οποίοι τον έσπρωξαν σε επιμέρους σκορ 13-2, για το +19 (54-35), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη συνέχισαν στον ίδιο ξέφρενο ρυθμό και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο εκτόξευσαν τη διαφορά στο +26 (68-42), στο 28’. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους «κίτρινους» να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +23 (68-45).

Ο Άρης μπήκε πολύ νωθρά στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας εύκολα λάθη, με τον Προμηθέα να το εκμεταλλεύεται και με μπροστάρηδες τους Χέιλ και Χάμιλτον να κάνει επιμέρους σκορ 2-15 και να ρίχνει τη διαφορά (70-60), μέχρι το 35’. Οι «κίτρινοι» ξεκόλλησαν με βολές του Σταρκ, αλλά με τρίποντα των Κάουαν και Χέιλ, οι Πατρινοί έκαναν σερί 8-0 και πλησίασαν ακόμη περισσότερο (72-68), στο 38’. Με τρίποντο του Σταρκ οι γηπεδούχοι πήραν νέα «ανάσα», αλλά ο Χάμιλτον έφερε το ματς στο καλάθι (75-73), στα 42’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησαν άστοχα τρίποντα από Τολιόπουλο και Χέιλ, με τον πρώτο κερδίζει βολές στα 4,2’’, κάνοντας 1/2 από τη γραμμή, αλλά τον Χέιλ να ευστοχεί σε buzzer beater σχεδόν από το κέντρο και να στέλνει το ματς στην παράταση, διαμορφώνοντας το 76-76!

Με πρωταγωνιστή τον Ντε Σόουζα ο Άρης ξέφυγε στο +4 (82-78) στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου, με τον Προμηθέα να απαντά με σερί 5-0 για το προβάδισμα (82-83), στο 43’. Ο Ανγκολέζος σέντερ έβαλε ξανά μπροστά (85-83) τους «κίτρινους», με τον Καραγιαννίδη να ισοφαρίζει (85-85), στο 44’. Στη συνέχεια, ο Τολιόπουλος κέρδισε αντιαθλητικό πριν την επαναφορά βάζοντας τη βολή και μετά έκανε 2/2 σε νέο φάουλ που του έγινε, στέλνοντας τους γηπεδούχους στο +3 (88-85). Ακολούθησε κλέψιμο του Γκάλινατ στον Χέιλ, με τον Τολιόπουλο να κάνει 1/2 από τη γραμμή, για το +4 (89-85), στα 3,5’’ πριν τη λήξη, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76 κ.δ., 89-85 παρ.