NBA

Οι Θάντερ έκαναν χαλαρά το 1-0 κόντρα στους Μάβερικς, στα χαμηλά ο Ντόντσιτς

Με μία κυριαρχική εμφάνιση, ιδιαίτερα στην 4η περίοδο του αγώνα, οι Θάντερ επικράτησαν 117-95 των Μάβερικς και έκαναν το 1-0 στη σειρά για τους ημιτελικούς της δυτικής περιφέρειας του NBA.

Το ρόλο του φαβορί επιβεβαίωσαν τα ξημερώματα οι Θάντερ, οι οποίοι κατάφεραν να κάνουν επίδειξη ισχύος απέναντι στους Μάβερικς, επικρατώντας 117-95 στο Game 1 για τους ημιτελικούς της δυτικής περιφέρειας του NBA.

Το δίδυμο Σάι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ και Τσετ Χόλμγκρεν έκανε τη διαφορά για την Οκλαχόμα, αφού ο Λούκα Ντόντσιτς και ο Κάιρι Ίρβινγκ δεν μπόρεσαν να κάνουν πολλά πράγματα για το Ντάλας.

Συγκεκριμένα, ο Γκίλτζεους-Αλεξάντερ σκόραρε 29 πόντους (τους 19 στο ημίχρονο), ενώ είχε 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, δύο μπλοκ και ένα κλέψιμο, ενώ ο Χόλμγκρεν τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (με 8/16 σουτ εντός πεδιάς και 2/5 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, τρία μπλοκ και 2 κλεψίματα.

Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Άαρον Γουίγκινς, ο οποίος προερχόμενος από τον πάγκο, πέτυχε 16 πολύτιμους πόντους.

Οι «Μαβς» επιχείρησαν να βγάλουν αντίδραση στην τρίτη περίοδο, με τον Ίρβινγκ να σκοράρει 9 πόντους και να έχει ένα τρίποντο, μειώνοντας τη διαφορά στο 66-65, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα από το Τέξας. O Λούκα Ντόντσιτς σκόραρε 19 πόντους, ενώ είχε 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Οι Θάντερ αντέδρασαν στην αντεπίθεση του Ντάλας με ένα σερί 14-4 και στην 4η περίοδο έτρεξαν ένα ακόμη σερί 28-16, φτάνοντας πιο εύκολα στο τελικό αποτέλεσμα.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-23, 62-53, 89-79, 117-95