Χάντμπολ

Έβγαλε ψυχή πρωταθλητή και πήγε τελικούς ο ΠΑΟΚ

Έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, ο ΠΑΟΚ νίκησε 26-19 την ΑΕΣΧ Πυλαίας στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στον τρίτο ημιτελικό της Α1 χάντμπολ γυναικών και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Σαφώς ανώτερος και με την ψυχή του πρωταθλητή, ο ΠΑΟΚ νίκησε 26-19 την ΑΕΣΧ Πυλαίας στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στον τρίτο μεταξύ τους ημιτελικό της Α1 χάντμπολ γυναικών και με 2-1 νίκες στη σειρά προκρίθηκε ξανά στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου με μειονέκτημα έδρας θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τον τίτλο του κόντρα στη Νέα Ιωνία και να κατακτήσει το έβδομο συνολικά και τέταρτο σερί πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Ο «δικέφαλος» πήρε μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά με 3-2 κι 7-6. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν τον ρυθμό τους, «έσφιξαν» την άμυνα και βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν το 13-8 στην ολοκλήρωσή του.

Το εξαιρετικό πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο έφερε το +7 για τις «ασπρόμαυρες», οι οποίες συνέχισαν με καταπληκτική άμυνα πάνω στις αντιπάλους τους. Στο 20-15, η Χατζηπαρασίδου αποβλήθηκε, αλλά οι πρωταθλήτριες δεν πτοήθηκαν κι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-4, 7-6, 9-7, 13-8 (ημχ.) 16-9, 17-10, 19-13, 21-15, 22-17, 26-19