Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την όγδοη αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. by Χρήστος Λόης
Σέντρα στις 19:30. by Χρήστος Λόης
19:03
Τηλεοπτικά από το Novasports Prime και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Χρήστος Λόης
19:04
Στην τελική ευθεία, λοιπόν, του πρωταθλήματος. Ενδεχομένως και τα πάντα να κριθούν απόψε. by Χρήστος Λόης
19:04
Κάτι που θα συμβεί εάν η «Ένωση» αποχωρήσει με το «διπλό» από τη Θεσσαλονίκη. Και αυτό διότι η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα -μετά τη μεσοβδόμαδη εντός έδρας νίκη (3-0) επί του Παναθηναϊκού αλλά και τις απώλειες των ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού στις έδρες της Λαμίας (1-1) και του Άρη (1-1), αντίστοιχα- αφενός παρέμεινε στην κορυφή (75β.), αφετέρου βρίσκεται στο +4 από τους «πράσινους» (2οι, 71β.), στο +7 από τον «δικέφαλο του Βορρά» (3ος, 68β.) και στο +8 από τους Πειραιώτες (4οι, 67β.). Βέβαια, οι δύο τελευταίοι έχουν και ένα ματς λιγότερο, το μεταξύ τους ντέρμπι στην Τούμπα. by Χρήστος Λόης
19:04
Υπενθυμίζεται, δε, ότι οι «κιτρινόμαυροι» υπερέχουν σε πιθανή ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, ενώ απόψε θα κριθεί η ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ. Συγκεκριμένα, εάν δεν ηττηθούν, θα «έχουν» και τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι χρειάζονται μόνο τη νίκη και γι' αυτόν τον παράγοντα. by Χρήστος Λόης
19:05
Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ έχει την ευκαιρία να ξαναμπεί στο κόλπο, δεδομένου ότι και υποδέχεται την πρωτοπόρο ΑΕΚ αλλά και του ότι έπειτα έχει στην έδρα του τα ντέρμπι με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Μόνο εύκολο δεν είναι το έργο του φυσικά, όπως και των δύο «αιωνίων». Απαιτεί συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα και απώλειες της «Ένωσης». Ωστόσο, όλοι ακόμη έχουν τις πιθανότητές τους, οι οποίες φυσικά θα διαφοροποιηθούν απόψε (προς το καλύτερο ή το χειρότερο). by Χρήστος Λόης
19:05
Ταυτόχρονα, στο στρατόπεδο του «δικεφάλου του Βορρά» -όπου την Παρασκευή (26/4) ο Ρασβάν Λουτσέσκου παρέθεσε γεύμα συσπείρωσης- εκφράζεται η πίστη ότι η κατάσταση μπορεί να αλλάξει. Άλλωστε, η ομάδα του Ρουμάνου τεχνικού φαινόταν «αδειασμένη» ψυχολογικά και στο γήπεδο της Λαμίας. Εκεί όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45'+4' με τον Σλίβκα και οι «ασπρόμαυροι» -που είχαν εκ νέου πολύ μέτρια εμφάνιση- ισοφάρισαν στο 90'+10' με τον Σβαμπ κι ενώ οι αντίπαλοί τους είχαν μείνει από το 90' με παίκτη λιγότερο λόγω απευθείας κόκκινης στον Αμαράλ (για εξύβριση κατά τις διαμαρτυρίες του). by Χρήστος Λόης
19:05
Εξάλλου, για τον ΠΑΟΚ είχαν προηγηθεί κατά σειρά τρεις σερί ήττες, αρχικά από την Μπριζ που έφερε και τον αποκλεισμό στα προημιτελικά του Europa Conference League και εν συνεχεία από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ενώ, εάν προσθέσουμε και το 2-2 με την ΑΕΚ στην OPAP Arena -όπου βέβαια το σύνολο του Λουτσέσκου γύρισε από το εις βάρος του 2-0- έχει συμπληρώσει πέντε αγώνες χωρίς νίκη. Καλείται, λοιπόν, να δείξει αντίδραση. Στοιχείο που κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν έχει αποδείξει ότι «έχει». by Χρήστος Λόης
19:06
Από την άλλη, όπως σημειώθηκε, η ΑΕΚ προέρχεται από την κυριαρχική εμφάνιση επί του Παναθηναϊκού, μια από τις καλύτερές της -εάν όχι η καλύτερή της- τη φετινή σεζόν. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «δικέφαλο» -γενικότερα φέτος θέτει ισχυρή υποψηφιότητα- ο Ελίασον που άνοιξε το σκορ στο 7' και διαμόρφωσε και το τελικό 3-0 στο 69', ενώ ενδιάμεσα (38') ο Πόνσε πέτυχε το 15ο του τέρμα στο τρέχον πρωτάθλημα. Σε ένα εν γένει εντυπωσιακό παιχνίδι για την ομάδα του Ματία Αλμέιδα, η οποία θα μπορούσε να είχε διευρύνει ακόμα περισσότερο το σκορ (είχε και διπλό δοκάρι μεταξύ άλλων). Κυρίως, όμως, δεν επέτρεψε στους «πράσινους» να φανούν, σ' έναν τελικό μάλιστα για τους ίδιους (αφού κυνηγούσαν και θα μπορούσαν να προσπεράσουν την ΑΕΚ εάν επικρατούσαν). by Χρήστος Λόης
19:06
Οι νταμπλούχοι Ελλάδος, λοιπόν, θέλουν τη νίκη στην Τούμπα, προκειμένου να καθαρίσουν από απόψε. Άλλωστε, ακολουθεί και παιχνίδι στο «Γ. Καραϊσκάκης» (όπου βέβαια έχει καλή παράδοση επί Αλμέιδα), ωστόσο μετά από διακοπή τριών εβδομάδων (οπότε μπορεί να έχει χαθεί ο ρυθμός και το μομέντουμ της). by Χρήστος Λόης
19:06
Να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ ουσιαστικά με πέντε βαθμούς τις εναπομείνασες τρεις αγωνιστικές στέφεται πρωταθλήτρια για δεύτερη σερί σεζόν, χωρίς να περιμένει τις όποιες απώλειες των ανταγωνιστών της. by Χρήστος Λόης
19:06
Το πρόγραμμα του ΠΑΟΚ τις εναπομείνασες αγωνιστικές: ΑΕΚ (εντός, 28/4), Ολυμπιακός (εντός, 12/5), Παναθηναϊκός (εντός, 15/5), Άρης (εκτός, 19/5). by Χρήστος Λόης
19:06
Το πρόγραμμα της ΑΕΚ τις εναπομείνασες αγωνιστικές: ΠΑΟΚ (εκτός, 28/4), Ολυμπιακός (εκτός, 15/5), Λαμία (εντός, 19/5). by Χρήστος Λόης
19:06
Δεδομένα εκτός για τους γηπεδούχους είναι ο Τρόοστ-Εκόνγκ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μουκουντί. by Χρήστος Λόης
19:06
Αυτή θα είναι η τέταρτη συνάντηση των δύο ομάδων τη φετινή σεζόν. Στο πλαίσιο του πρώτου γύρου της κανονικής διάρκειας η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 2-0 στην OPAP Arena. Το ματς στον δεύτερο γύρο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (1-1), όπως και εκείνο για τον πρώτο γύρο των playoffs (2-2) στη Νέα Φιλαδέλφεια. Στα δύο τελευταία ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το εις βάρος του 1-0 και το 2-0, αντίστοιχα, με γκολ στο 89'. by Χρήστος Λόης
19:07
Σε 73 συναντήσεις των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ: 33 νίκες ΠΑΟΚ 25 ισοπαλίες 15 νίκες ΑΕΚ Γκολ: 97-63 by Χρήστος Λόης
19:07
by Χρήστος Λόης
19:07
19:10
Πάμε και στις ενδεκάδες... by Χρήστος Λόης
19:10
Επιστροφή πολλών βασικών προσώπων -σε σχέση με το ματς κόντρα στη Λαμία- έχει η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ. Οι Τάισον και Αντρίγια Ζίβκοβιτς επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα και συγκεκριμένα στα φτερά της επίθεσης, με τον Κωνσταντέλια σε ρόλο 10αριού και τον Τόμας στην κορυφή της επίθεσης. Δίδυμο στη μεσαία γραμμή οι Σβαμπ-Μεϊτέ, με τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γιόνι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκη και Μπάμπα, με τον Κοτάρσκι, όπως πάντα, κάτω από τα δοκάρια. by Χρήστος Λόης
19:11
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι - Γιόνι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα - Μεϊτέ, Σβαμπ - Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον - Τόμας. by Χρήστος Λόης
19:11
Στον πάγκο οι: Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Σάστρε, Οζντόεφ, Μάρκος Αντόνιο, Μουργκ, Ντεσπόντοφ και Σαμάτα. by Χρήστος Λόης
19:12
Από την άλλη, ο Αλμέιδα επέλεξε ακριβώς την ίδια ενδεκάδα με το μεσοβδόμαδο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, όπου η ομάδα του επικράτησε 3-0 με κυριαρχική εμφάνιση. Συγκεκριμένα, στην εστία θα είναι ο Αθανασιάδης, με τους Ρότα, Βίντα, Κάλενς και Χατζισαφί να συνθέτουν την αμυντική τετράδα από δεξιά προς τα αριστερά. Οι Σιμάνσκι και Γιόνσον αποτελούν το δίδυμο στα χαφ του άξονα, με τον Ελίασον να είναι δεξιά και τον Πινέδα αριστερά. Πίσω από τον Πόνσε θα κινείται ο Αραούχο. Φυσικά, πολλές οι επιλογές στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο. by Χρήστος Λόης
19:12
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης - Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί - Ελίασον, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα - Πόνσε, Αραούχο. by Χρήστος Λόης
19:12
Στον πάγκο για τους «κιτρινόμαυρους»: Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Λιούμπισιτς, Άμραμπατ, Γκαρσία, Τσούμπερ, Φερνάντες. by Χρήστος Λόης
19:13
19:13
19:14
19:14
19:15
Διαιτητής: Ρόμπερτ Σρέντερ (Γερμανία) Α' Βοηθός: Νόρμπερτ Σβεν Γκρουτζίνσκι Β' Βοηθός: Γιαν Κλέμενς Νάιτζελ Πέτερσεν 4ος διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας VAR: Τίμο Γκέραχ (Γερμανία) by Χρήστος Λόης
19:16
19:17
19:21
Η βαθμολογία μετά τη νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στην Λαμία με 4-1: ΑΕΚ 75 Παναθηναϊκός 71 Ολυμπιακός 70 ΠΑΟΚ 68 Άρης 49 Λαμία 35 by Χρήστος Λόης
19:23
19:23
Στο σχόλιο του αγώνα θα έχουμε τον Μανώλη Μουσουράκη. by Χρήστος Λόης
19:25
Καλησπέρα και από εμένα! Ξεκάθαρα τα δεδομένα και για τους δύο. Οι μεν «κιτρινόμαυροι» -που προέρχονται από τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με κυριαρχική εμφάνιση- θέλουν τη νίκη για να… καθαρίσουν με τον τίτλο. Οι δε «ασπρόμαυροι» -που μετρούν σειρά αρνητικών αποτελεσμάτων και κακών εμφανίσεων- θέλουν επίσης το «τρίποντο», προκειμένου να ξαναμπούν στο κόλπο. Το μομέντουμ ανήκει φυσικά στην «Ένωση». Ωστόσο, τουλάχιστον θεωρητικά, το έργο της δεν είναι απλό, εκτός και εάν το κάνει πάλι να φαίνεται ως τέτοιο. Και αυτό διότι ο «δικέφαλος του Βορρά» έχει δείξει πολλές φορές φέτος αντίδραση. Με την πετυχημένη… συνταγή Παναθηναϊκού η ΑΕΚ (ίδια ακριβώς ενδεκάδα όπως στο μεσοβδόμαδο ματς με το «τριφύλλι»), με επτά αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τη Λαμία ο ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Σε περίπου τρία με τέσσερα λεπτά η έναρξη του ντέρμπι. by Χρήστος Λόης
19:30
Ένα συκοφαντικό και υβριστικό πανό υπάρχει στο γήπεδο της Τούμπας, με την τοποθέτηση της ΑΕΚ να αναφέρει: «Μόλις ενημέρωσε ο διαιτητής ότι δεν ξεκινάει αν δεν κατέβει το πανό. Πανό αισχρό, συκοφαντικο και υβριστικό κατά ΑΕΚ και Μελισσανίδη. Είχαμε κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες προς διαιτητές, παρατηρητές ΔΕΑΒ και Λίγκας και αστυνομία». by Χρήστος Λόης
19:31
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων. by Χρήστος Λόης
19:33
Ας θυμηθούμε, ξανά, τις ενδεκάδες: ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι - Γιόνι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα - Μεϊτέ, Σβαμπ - Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον - Τόμας. ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης - Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί - Ελίασον, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα - Πόνσε, Αραούχο. by Χρήστος Λόης
19:38
Δεν έχουν κατέβει ακόμα τα πανό. Πραγματικά εμμετικό το περιεχόμενό του. Τι να πεις... by Μανώλης Μουσουράκης
19:41
Κατεβαίνουν, τώρα, τα πανό και θα έχουμε την έναρξη του αγώνα. by Χρήστος Λόης
19:41
1' Πάμε! by Χρήστος Λόης
19:42
Καθυστέρηση 11 λεπτών είχαμε, μέχρι να κατέβουν τα πανό. by Χρήστος Λόης
19:43
3' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, ανοίγει το σκορ! Ωραία συνεργασία από τα αριστερά, ο Τόμας ελευθέρωσε τον Μπάμπα, που έκανε ωραίο γύρισμα στην περιοχή, με τον Κωνσταντέλια να τελειώνει ιδανικά τη φάση για το 1-0. by Χρήστος Λόης
19:47
5' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ! Ωραία συνεργασία των παικτών της «Ένωσης» σε μικρό χώρο, ο Αραούχο γύρισε στον Ελίασον μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σουηδός δεν μπόρεσε να πλασάρει και η μπάλα πέρασε άουτ. by Χρήστος Λόης
19:47
Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ. Εάν και μικρό το χρονικό δείγμα, ο «δικέφαλος του Βορρά» φάνηκε να θέλει να παίξει με την μπάλα στα πρώτα λεπτά. Πολύ ωραία συνεργασία στη φάση του 1-0. Μια ανάσα από το να απαντήσει αμέσως η ΑΕΚ. Τρομερή η ευκαιρία με τον Ελίασον, ο οποίος αιφνιδιάστηκε. by Μανώλης Μουσουράκης
19:49
7' Ο Πόνσε συγκρούστηκε με τον Κεντζιόρα και στη συνέχεια οι δύο τους είχαν μια αψιμαχία, η οποία ολοκληρώθηκε γρήγορα. by Χρήστος Λόης
19:50
9' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ, μοναδική μαγεία από τον Ορμπελίν Πινέδα! Ο Μεξικανός αρτίστας από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή, πέρασε όποιον έβλεπε μπροστά του και με ωραίο σουτ με τη βοήθεια του δοκαριού ισοφάρισε σε 1-1. by Χρήστος Λόης
19:52
Δεν πιστεύω να χρειάζεται σχόλιο για την ΓΚΟΛΑΡΑ του Πινέδα. Τι παίκτης είναι αυτός… Να σχολιάσουμε μόνο την άμεση αντίδραση της «Ένωσης». Όπως έπρεπε να αντιδράσει. Χωρίς να την πάρει από κάτω. by Μανώλης Μουσουράκης
19:53
12' Εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο στην Τούμπα, με ένα γκολ για κάθε ομάδα και μια μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. by Χρήστος Λόης
19:54
19:55
14' Τρομερή πάσα του Αραούχο, άνοιξε την άμυνα του ΠΑΟΚ, αλλά ο Γιόνσον δεν κατάφερε να εκτελέσει, κερδίζοντας όμως το κόρνερ. by Χρήστος Λόης
19:55
14' Ανεκμετάλλευτο, πήρε την μπάλα στα πόδια του ο ΠΑΟΚ. by Χρήστος Λόης
19:56
15' Ωραία συνεργασία Γιόνσον-Ρότα, ο τελευταίος έκανε το σουτ, αλλά ο Μπάμπα έβαλε το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ. by Χρήστος Λόης
19:58
16' Νικητής από μια δυνατή μονομαχία με τον Τόμας ο Αραούχο και στη συνέχεια ο Ισπανός φορ κάνει ένα μαρκάρισμα με το χέρι στον Πινέδα, που κέρδισε το φάουλ. by Χρήστος Λόης
19:59
17' Δεν βγαίνει κάτι ουσιαστικό για την ΑΕΚ, αφού ο Κάλενς που πήρε την μπάλα στην περιοχή ήταν σε θέση οφσάιντ. by Χρήστος Λόης
19:59
20:00
19' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ακούμπησε το 1-2 η «Ένωση», με τον Ελίασον να βγάζει ωραία σέντρα, αλλά ο Κοτάρσκι έβγαλε το εξ επαφής τελείωμα του Πινέδα. by Χρήστος Λόης
20:01
20' Κίτρινη στον Ρότα, πρώτη στο ματς, καθώς σταμάτησε τον Κωνσταντέλια που βγήκε γρήγορα στην κόντρα. by Χρήστος Λόης
20:02
Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, τρομερή επέμβαση του Κοτάρσκι. Η «Ένωση» έχει αναλάβει τα ηνία και προσπαθεί να αξιοποιήσει το μομέντουμ της. Πολύ καλή και πολύπλευρη η ανάπτυξή της, είτε από δεξιά, είτε από αριστερά, είτε και από τον άξονα (εξαιρετική κάθετη προηγουμένως του Αραούχο). Φυσικά, προσπαθεί να απειλήσει και από τις αγαπημένες της στατικές φάσεις. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα μετά το γρήγορο γκολ του, ενώ φαίνεται να περιμένει να ανακτήσει και να απειλήσει στην κόντρα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:02
21' Κίτρινη στον Τόμας, για πάτημα στον Σιμάνσκι. Από μια κάρτα οι δύο ομάδες. by Χρήστος Λόης
20:04
23' 66%-34% υπέρ της ΑΕΚ η κατοχή της μπάλας. by Χρήστος Λόης
20:04
20:05
20:06
25' Καθοριστικό κόψιμο του Σιμάνσκι στον Κωνσταντέλια στην περιοχή, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει κόρνερ. by Χρήστος Λόης
20:07
26' Πήρε ύψος η κεφαλιά του Κεντζιόρα και έφυγε άουτ. by Χρήστος Λόης
20:08
27' Πλάσαρε από μακρινή απόσταση με τη μια ο Αραούχο, η μπάλα δεν πήρε την τροχιά που ήθελε ο Αργεντινός και κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κοτάρσκι. by Χρήστος Λόης
20:09
20:11
30' Πήρε μέτρα με την μπάλα ο Κουλιεράκης και κέρδισε το φάουλ από τον Πόνσε. Ευκαιρία για γέμισμα από τον ΠΑΟΚ. by Χρήστος Λόης
20:12
30' Πέρασε από όλους η εκτέλεση του Ζίβκοβιτς, η μπάλα πέρασε ανάμεσα από Κάλενς-Χατζισαφί και έφυγε κόρνερ. by Χρήστος Λόης
20:12
Έχει πέσει το τέμπο, ενώ έχει αρχίσει και κρατά και κυκλοφορεί μπάλα ο ΠΑΟΚ. Φυσικά, συνδέονται αυτά τα δύο. Ο «δικέφαλος του Βορρά» προσπαθεί να ηρεμήσει το παιχνίδι και να δημιουργήσει διαδρόμους. by Μανώλης Μουσουράκης
20:14
32' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Πόνσε έστρωσε στην περιοχή στον Αραούχο, που τελείωσε ωραία τη φάση, με τον Κοτάρσκι να διώχνει με το ένα χέρι. by Χρήστος Λόης
20:14
Μεγάλες αποκρούσεις έως τώρα στο ματς ο Κοτάρσκι. by Χρήστος Λόης
20:16
36' Έγκαιρη απομάκρυνση του Χατζισαφί στην περιοχή, από γύρισμα του Τόμας. by Χρήστος Λόης
20:17
36' Νέα παρέμβαση του Χατζισαφί, κόρνερ από τα δεξιά ο ΠΑΟΚ. by Χρήστος Λόης
20:17
37' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Από την εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά, με τον Αθανασιάδη να απομακρύνει όπως όπως την μπάλα που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. by Χρήστος Λόης
20:19
38' Κίτρινη στον Γιόνι, για καθυστερημένο πάτημα στον Αραούχο. by Χρήστος Λόης
20:20
39' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Γλυκιά σέντρα του Ζίβκοβιτς, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος, με τον Αθανασιάδη να διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ. by Χρήστος Λόης
20:21
40' Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, απομάκρυνε πεσμένος στον έδαφος ο Αραούχο. by Χρήστος Λόης
20:22
41' Κίτρινη στον Κωνσταντέλια για μαρκάρισμα στον Ελίασον, που έφυγε πολύ γρήγορα στην κόντρα. by Χρήστος Λόης
20:22
Ευκαιρία για να γεμίσει την περιοχή του ΠΑΟΚ η ΑΕΚ, πάνω από την μπάλα ο Ελίασον. by Χρήστος Λόης
20:23
42' Πέρασε από όλους η μπάλα, απομάκρυνε σε πλάγιο ο Σβαμπ. by Χρήστος Λόης
20:25
43' Φάουλ του Κάλενς στον Τόμας, γεμίζει η περιοχή της ΑΕΚ με ασπρόμαυρες φανέλες. by Χρήστος Λόης
20:25
44' Υπήρξε φάουλ στη φάση και η μπάλα είναι για την ΑΕΚ. by Χρήστος Λόης
20:26
20:26
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Χρήστος Λόης
20:29
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-1 by Χρήστος Λόης
20:31
Εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν δίχτυα από το πρώτο, κιόλας, δεκάλεπτο: στο 3' ο Κωνσταντέλιας άνοιξε το σκορ και στο 9' ο Πινέδα έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία. Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι και καλές στιγμές, με μεγαλύτερη του Πινέδα στο 19', ενώ ο ΠΑΟΚ έριξε τον ρυθμό στο επόμενα λεπτά και απάντησε με το δοκάρι του Κουλιεράκη στο 37'. by Χρήστος Λόης
20:32
Πολύ ωραίο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες έχουν τα διαστήματά τους, με εκείνο της ΑΕΚ να είναι μεγαλύτερο. Ωστόσο, στο τέλος του πρώτου μέρους το σκορ είναι ισόπαλο, με σημαντικές ευκαιρίες για αμφότερες και τους δύο πορτιέρε σε εξαιρετική κατάσταση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
20:46
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων. by Χρήστος Λόης
20:46
46' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Γιόνι να δίνει τη θέση του στον Σάστρε. by Χρήστος Λόης
20:47
46' Έναρξη του δευτέρου μέρους! by Χρήστος Λόης
20:48
47' Δυνατό κόψιμο του Σβαμπ στον Ελίασον, κόρνερ για την ΑΕΚ. by Χρήστος Λόης
20:48
20:49
Πέρασε ανεκμετάλλευτο για την «Ένωση». by Χρήστος Λόης
20:50
48' Έφυγε κόρνερ το γύρισμα του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά. by Χρήστος Λόης
20:51
50' Φάουλ του Αραούχο στον Μεϊτέ, γεμίζει η περιοχή του Αθανασιάδη. by Χρήστος Λόης
20:52
Απομάκρυνε ο Σιμάνσκι. by Χρήστος Λόης
20:53
51' Επικίνδυνο γύρισμα του Χατζισαφί, ο Πινέδα δεν μπόρεσε να κάνει το τακουνάκι. by Χρήστος Λόης
20:54
52' Οι Μπάμπα και Ζίβκοβιτς έκαναν το 1-2, αλλά απομάκρυνε σε κόρνερ η άμυνα της ΑΕΚ. by Χρήστος Λόης
20:55
53' Φάουλ του Κεντζιόρα στον Ρότα και δεν υπάρχει συνέχεια στη φάση. by Χρήστος Λόης
20:55
Οι δύο ομάδες παίρνουν πράγματα από ωραίες συνεργασίες σ' αυτό το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Πολλές οι στατικές φάσεις για τον ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
20:59
57' Δυνατό φάουλ του Κεντζιόρα στον Χατζισαφί, διαμαρτυρίες της ΑΕΚ για κάρτα στον Πολωνό. by Χρήστος Λόης
21:00
59' Φάουλ του Γιόνσον στον Σβαμπ, καλή προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ. by Χρήστος Λόης
21:01
60' Διώχνει σε κόρνερ ο Βίντα. by Χρήστος Λόης
21:01
60' Φάουλ του Σβαμπ στον Αραούχο. by Χρήστος Λόης
21:02
21:03
Ο «δικέφαλος του Βορρά» έχει αφήσει αναξιοποίητες τις στατικές φάσεις (10-3 υπέρ του τα κόρνερ και περισσότερα φάουλ περιμετρικά της περιοχής) ή, αλλιώς, η ΑΕΚ έχει καλές αμυντικές αντιδράσεις. Αφού τις δώσει βέβαια. Γενικότερα, πρέπει να το περιορίσει αυτό η «Ένωση» και αντίστοιχα οι Θεσσαλονικείς να γίνουν πιο αποτελεσματικοί σ΄αυτό το κομμάτι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:06
64' Κίτρινη του Αραούχο στον Ζίβκοβιτς, πήγε με δύναμη στον Σέρβο ο Αργεντινός. by Χρήστος Λόης
21:07
65' Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ: Στη θέση του Ελίασον ο Άμραμπατ και σε εκείνη του Αραούχο ο Γκατσίνοβιτς. by Χρήστος Λόης
21:08
66' Ακόμη ένα φάουλ υπέρ του ΠΑΟΚ, με τον Μπάμπα να το κερδίζει από τον Μπάμπα. by Χρήστος Λόης
21:09
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, τεράστια επέμβαση του Αθανασιάδη! Δεν έδιωξε καλά η άμυνα της ΑΕΚ από την εκτέλεση του φάουλ και ο Κωνσταντέλιας με το αριστερό έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας εκτινάχθηκε και απομάκρυνε. by Χρήστος Λόης
21:10
69' Κερδίζει κόρνερ από τον Μπάμπα ο Άμραμπατ. by Χρήστος Λόης
21:11
70' Δεν υπάρχει κάτι, αφού ο Κάλενς ήταν από θέση οφσάιντ. by Χρήστος Λόης
21:11
70' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Τόμας να δίνει τη θέση του στον Σαμάτα. by Χρήστος Λόης
21:13
72' Ένταση στον πάγκο της ΑΕΚ. by Χρήστος Λόης
21:13
Ο Γκατσίνοβιτς είναι εκείνος που πλέον πλαισιώνει τον Πόνσε, με τον Πινέδα να παραμένει αριστερά. Εξάλλου, ο Σέρβος άσος έχει χρησιμοποιηθεί εσχάτως στον ίδιο ρόλο και τα πήγε εξαιρετικά. Μάλιστα, ο Ματίας Αλμέιδα το είχε πράξει κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο 2-2 μεταξύ των δύο ομάδων στο παιχνίδι του πρώτου γύρου των playoffs στην OPAP Arena. by Μανώλης Μουσουράκης
21:16
75' Φάουλ για την ΑΕΚ από τα αριστερά. by Χρήστος Λόης
21:16
75' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ, δίνει τη λύση για πολλοστή φορά φέτος ο Βίντα! Γέμισμα του Χατζισαφί, ο Σβαμπ έκανε καταλάθος γύρισμα στον Κοτάρσκι, που απέκρουσε και ο Κροάτης από κοντά με το κεφάλι έκανε το 2-1. by Χρήστος Λόης
21:18
Η ΑΕΚ... τιμωρεί τον ΠΑΟΚ για τις πολλές αναξιοποίητες στατικές του φάσεις, με τον ίδιο τρόπο! Εξάλλου, συνιστούν εκ των αγαπημένων της φέτος! Ολική ανατροπή, λοιπόν. Ακόμα ένα γκολ από τον Βίντα. Εκείνος και ο Ελίασον διεκδικούν τον τίτλο του φετινού MVP της «Ένωσης». by Μανώλης Μουσουράκης
21:21
78' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ: Εκτός οι Πόνσε και Ρότα, στις θέσεις τους οι Γκαρσία και Τσούμπερ. by Χρήστος Λόης
21:22
Έτσι, ο Πινέδα πηγαίνει στη θέση του δεξιού μπακ, με τον Τσούμπερ και Γκαρσία στην επίθεση. by Χρήστος Λόης
21:22
78' Διπλή αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ: Εκτός οι Σβαμπ και Ζίβκοβιτς, στις θέσεις τους οι Οζντόεφ και Ντεσπόντοφ. by Χρήστος Λόης
21:23
81' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, ισοφαρίζει ο Κωνσταντέλιας! Αναμπουμπούλα στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Κάλενς δεν μπόρεσε να διώξει, με τον Σαμάτα να κάνει την κεφαλιά και τον Κωνσταντέλια να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 2-2. by Χρήστος Λόης
21:26
85' Μπαίνουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας. by Χρήστος Λόης
21:27
86' Κεφαλιά του Κάλενς, ήταν αδύναμη και δεν απείλησε τον Κοτάρσκι. by Χρήστος Λόης
21:29
87' Ωραία ενέργεια του Κωνσταντέλια, αλλά η μπάλα έχει περάσει τη γραμμή. by Χρήστος Λόης
21:31
89' Απομάκρυνε ο Κουλιεράκης την μπαλιά του Γκατσίνοβιτς και στη συνέχεια κάνει φάουλ ο Τσούμπερ. by Χρήστος Λόης
21:31
90' Κόρνερ για τα δεξιά από τον ΠΑΟΚ. by Χρήστος Λόης
21:32
90' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Απομακρύνθηκε η μπάλα από την περιοχή της ΑΕΚ, ο Σάστρε έκανε το μονοκόμματο σουτ, που βρήκε μεταξύ Γιόνσον και Σαμάτα και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-2. by Χρήστος Λόης
21:35
Εξετάστηκε η φάση από το VAR, με τον Σρέντερ να δείχνει τη σέντρα. by Χρήστος Λόης
21:35
Επτά λεπτά καθυστερήσεις. by Χρήστος Λόης
21:35
90'+3' Στη θέση του Τάισον ο Βιεϊρίνια. by Χρήστος Λόης
21:36
90'+4' Φάουλ για την ΑΕΚ, ο Κοτάρσκι βγήκε αλλά δεν μπλόκαρε, με τον Γκαρσία να κάνει φάουλ στον Σάστρε. by Χρήστος Λόης
21:37
90'+6' Φάουλ του Ντεσπόντοφ, έδιωξε σε κόρνερ ο Γιόνσον. by Χρήστος Λόης
21:38
90'+6' Κεφαλιά του Κουλιεράκη, άουτ η μπάλα. by Χρήστος Λόης
21:40
90'+8' Προσπάθεια για γέμισμα από την ΑΕΚ. by Χρήστος Λόης
21:40
90'+9' Κράμπες ο Κωνσταντέλιας, αλλά σηκώθηκε άμεσα. by Χρήστος Λόης
21:41
Τέλος του αγώνα: ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-2 by Χρήστος Λόης
21:41
Σπουδαία ανατροπή στην ανατροπή από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος παραμένει στο κόλπο και ταυτόχρονα βάζει… φωτιά στο πρωτάθλημα. Bέβαια, η κατάκτηση του τίτλου παραμένει στο χέρι της ΑΕΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» στο φινάλε έδειξε ψυχικά αποθέματα, αξιοποίησε και τα «δώρα» της ΑΕΚ αλλά και το ότι η «Ένωση» δεν καθάρισε ακόμα ένα παιχνίδι -ειδικά μεταξύ τους- και έφτασε στο «τρίποντο». by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Μεγάλη ένταση στον πάγκο, με τον Αλμέιδα να πιάνεται στα χέρια με έναν άνθρωπο του ΠΑΟΚ. by Χρήστος Λόης
21:46
Η ΑΕΚ χάνει τεράστια ευκαιρία να αγκαλιάσει τον τίτλο, με τον ΠΑΟΚ να κάνει μεγάλη ανατροπή, να βρίσκει δύο γκολ με τους Κωνσταντέλια και Σάστρε και να παίρνει τη νίκη. by Χρήστος Λόης
21:49
Ακολουθεί στις 12 Μαΐου το εξ αναβολής ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα. by Χρήστος Λόης
21:50
Στην προτελευταία αγωνιστική ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό και η ΑΕΚ φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό. Όλες οι αναμετρήσεις είναι προγραμματισμένες για την Τετάρτη 15 Μάϊου στις 20:00. by Χρήστος Λόης