Ευρώπη

Έβαψε «ερυθρόλευκο» τον πρώτο τελικό ο Ερυθρός Αστέρας!

Με καθοριστικούς τους Νταβιντόβατς και Ντος Σάντος στα τελευταία λεπτά, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 85-82 την Παρτίζαν, στον πρώτο τελικό της Αδριατικής λίγκας!

Έκανε το πρώτο… βήμα ο Ερυθρός Αστέρας!

Έπειτα από ένα ντέρμπι με γερά νεύρα, που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 85-82 της Παρτίζαν, στον πρώτο τελικό της Αδριατικής λίγκας. Το επόμενο ματς στη σειρά ξανά στην έδρα των «ερυθρόλευκων», την Τετάρτη (15/5).

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν οι Γιάγκο Ντος Σάντος και Ντέγιαν Νταβιντόβατς. Με καλάθι και φάουλ του Βραζιλιάνου γκαρντ «έσπασε» η ισοπαλία για το +3 (81-78), στο 38’, ενώ από την πλευρά του ο Σέρβος φόργουορντ κέρδισε ένα κρίσιμο τζάμπολ στα 11'' πριν τη λήξη, μένοντας αλάνθαστος από τη γραμμή στα επόμενα δευτερόλεπτα (4/4 ελεύθερες βολές).

Ο Ντος Σάντος ήταν και πρώτος σκόρερ του Ερυθρού Αστέρα με 18 πόντους και από 14π. πρόσθεσαν οι Μίλος Τεόντοσιτς και Λούκα Μίτροβιτς.

Από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ξεχώρισε ο Τζέιμς Νάναλι με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 39-39, 64-61, 85-82