Super League 2

Υποβιβάστηκε και μαθηματικά ο Παναθηναϊκός Β

Έσπρωξε στον… γκρεμό τον Παναθηναϊκό Β η Παναχαϊκή, επικρατώντας 2-0 εκτός έδρας. Νίκη του υποβιβασμού Ολυμπιακού Β επί του Γιούχτα με 3-1. Ισόπαλη με τη Νίκη Βόλου η ΑΕΚ Β.

Έπεσε και μαθηματικά ο Παναθηναϊκός Β.

Η Παναχαϊκή επικράτησε 2-0 των «πράσινων» στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των playouts της Super League 2 και τους έριξε και μαθηματικά στην 3η κατηγορία.

Ο Ολυμπιακός Β, ο οποίος είχε υποβιβαστεί από την περασμένη αγωνιστική, επέστρεψε έπειτα από πολύ καιρό στις νίκες, επικρατώντας 3-1 του Γιούχτα, παίρνοντας το πρώτο του «τρίποντο» έπειτα από τις 30/3, όταν και «καθάρισε» με 5-0 την Παναχαϊκή. Από τότε ακολούθησαν επτά ανεπιτυχείς προσπάθειες από την πλευρά των «ερυθρόλευκων». Στο άλλο ματς για τα playouts, ο Διαγόρας ήρθε 1-1 με το Αιγάλεω. Στο μοναδικό παιχνίδι για το γκρουπ των playoffs, η ΑΕΚ Β ήρθε 1-1 με τη Νίκη Βόλου.

Ο Παναθηναϊκός Β’ έψαχνε λοιπόν ένα θαύμα για να διατηρηθεί στην κατηγορία, αλλά ουσιαστικά δεν μπόρεσε να γίνει το μίνιμουμ. Δηλαδή, να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Παναχαϊκή στο «Ελ Πάσο». Στο 38’ άγγιξε το 1-0 η ομάδα του Αντωνίου, με τον Φουρτάδο να κάνει ωραία κίνηση απ’ τα δεξιά, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Οικονομάκη με δυνατό σουτ.

Εν τέλει έγινε το 0-1 στο 48’ με κεφαλιά του Ζαμόρα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με το «τριφύλλι» να δείχνει αδράνεια σε αυτήν τη φάση, αφήνοντας αφύλαχτο τον παίκτη των Πατρινών. Αγκαλιά με τη νίκη βρέθηκαν στο 70’ οι φιλοξενούμενοι, με τον Μασούρα να ευστοχεί σε πέναλτι.

Οι Πειραιώτες κατάφεραν να κάμψουν στην τελική ευθεία την αντίσταση του Γιούχτα, με το πέναλτι του Βλαχομήτρου στο 87’ και το σουτ του Πατήρα ένα λεπτό μετά. Νωρίτερα είχαν ανοίξει το σκορ με τον Μαρίνο (15’), ενώ ο Νοικοκυράκης ισοφάρισε στο 30’. Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα πήρε το πρώτο της «τρίποντο» έπειτα από τις 30/3, όταν και «καθάρισε» με 5-0 την Παναχαϊκή. Από τότε ακολούθησαν επτά ανεπιτυχείς προσπάθειες από την πλευρά των «ερυθρόλευκων».

Στην αναμέτρηση του Διαγόρα με το Αιγάλεω. Ο Μανιάς άνοιξε στο σκορ στο 49ο λεπτό με σουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 1-1 στο 70’ με την κεφαλιά του Δημόπουλου να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Η ισοφάριση σημειώθηκε στο 89’ με τον Παυλάκη.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Πέττα και η απάντηση ήρθε πριν την ανάπαυλα από την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, με τον Τιεΐ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.