Γερμανία

Διέλυσε την Ντάρμσταντ με εξάρα και φώναξε παρών για Ευρώπη η Χοφενχάιμ

Η Χοφενχάιμ νίκησε με το ευρύ 6-0 την -εδώ και αρκετό καιρό- υποβιβασμένη, Ντάρμσταντ και στην τελευταία αγωνιστική θα τα παίξει όλα για όλα με την Μπάγερν Μονάχου για ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Αποφασισμένη να πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο η Χοφενχάιμ, που διέλυσε με 6-0 την -εδώ και αρκετό καιρό- υποβιβασμένη, Ντάρμσταντ για την 33η και προτελευταία αγωνιστική της Bundesliga.

Έτσι, παρέμεινε στην 7η θέση που εξασφαλίζει Ευρώπη με 43 βαθμούς και υποδέχεται την τελευταία αγωνιστική την Μπάγερν Μονάχου και θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τη Φράιμπουργκ που είναι στους 42 πόντους και φιλοξενείται από την Ουνιόν Βερολίνου, η οποία θα δώσει τελικό παραμονής.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας πέντε τέρματα: στο 6' το σκορ ήταν ήδη 2-0 με τους Μπεμπού και Μπάιερ, με τον Καντέραμπεκ να πετυχαίνει το τρίτο τέρμα στο 22' και τον Κάμπακ το τέταρτο τέσσερα λεπτά αργότερα.

Το 5-0 του πρώτου μέρους πέτυχε στο 44' ο Μπάιερ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 51' ο Μπεμπού για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.