Ιταλία

Διέλυσε την Κάλιαρι και επέστρεψε στις νίκες με πεντάρα η Μίλαν!

Έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στην επανάληψη, η Μίλαν… σκόρπισε με 5-1 την Κάλιαρι και πανηγύρισε νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές στη Serie A.

Στους… πέντε ανέμους σκόρπισε την Κάλιαρι η Μίλαν, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-1 στο «Σαν Σίρο» στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «ροσονέρι» πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι χάρη στο τέρμα του Μπενασέρ, που ήταν και η μοναδική αξιόλογη φάση τους. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν με το πόδι στο γκάζι…

Είδαν τον Λεάο να έχει δοκάρι στο 49’ και τον Πούλισιτς να διπλασιάζει τα τέρματά τους πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Η ομάδα της Σαρδηνίας έκανε το… λάθος να μειώσει, τέσσερα λεπτά αργότερα και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση.

Αντ’ αυτού, η Μίλαν πέτυχε όχι ένα ούτε δύο, αλλά τρία τέρματα μέσα σε διάστημα 13 λεπτών, ενώ στο 3-1 η Κάλιαρι είχε κι αυτή δοκάρι στο 80ο λεπτό με τον Σομουρόντοφ.

Έτσι, οι δεύτεροι Μιλανέζοι επέστρεψαν στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα, αφήνοντας τον αντίπαλό τους να δίνει τη δική της «μάχη» για την αποφυγή του υποβιβασμού, όντας στο -3 από την επικίνδυνη ζώνη.