Euro 2008

ΕΛΒΕΤΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ 0-1 (Τελικό)

.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης

90+2' Κίτρινη Κάρτα, Ελβετία: Μπαρνέτα

89' Κεφαλιά από τον Ντερκιγιόκ, η μπάλα πέραρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσεχ

86' Αλλαγή για την Τσεχία: Ο Κόβατς στη θέση του Γιάρολιμ

84' Αλλαγή για την Ελβετία: Ο Ντερτιγιόκ στη θέση του Μπεχραμί

83' Αλλαγή για την Τσεχία: Ο Βλτσεκ στη θέση του Σιόνκο

80' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Ελβετία. Αρχικά ο Τσεχ απέκρουσε δυνατό σουτ του Γιακίν, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Φονλάντεν σημάδεψε από κοντά το οριζόντιο δοκάρι.

76' Κίτρινη κάρτα: Φονλάντεν (Ελβετία)

75' Αλλαγή: Ο Φονλάντεν στη θέση του Λιχτστάινερ

71' ΓΚΟΟΟΟΛ! 0-1. Έπειτα από μια φάση διαρκείας και βαθιά μπαλιά ο Σβέρκος βρέθηκε απέναντι από τον Μπενάλιο και πλασάροντας με το "εξωτερικό" άνοιξε το σκορ για την Τσεχία.

66' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ελβετία. Ο Γιακίν με κεφαλιά από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

64' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιανκουλόφσκι η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Μπενάλιο.

60' Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γιανκουλόφσκι από τα δεξιά η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και κατέληξε άουτ.

59' Κίτρινη κάρτα: Μανέν (Ελβετία)

56' Αλλαγή: Ο Σβέρκος στη θέση του Κόλερ.

50' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιακίν, η μπάλα μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

49' Μακρινό σουτ του Μανέν ο Τσεχ μπλόκαρε.

46' Έναρξη δεύτερου μέρους.

46' Αλλαγή: Ο Γιακίν στη θέση του Φρέι.

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

45' Ο Φρέι αποχώρησε από το γήπεδο κλαίγοντας και με δεμένο το γόνατο.

36' Μακρινό δυνατό σουτ του Φρέι, ο Τσεχ έδιωξε δύσκολα με τις γροθιές.

35' Σέντρα του Πλασίλ από τα αριστερά ο Κόλερ δεν πρόλαβε με το κεφάλι την μπάλα.

25' Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει και οι μονομαχίες στο χώρο του κέντρου είναι αυτές που κυριαρχούν.

21' Ο Φρέι υπό την πίεση αντιπάλου βρέθηκε απέναντι από τον Τσεχ, αλλά ο τερματοφύλακας της Τσεχίας τον νίκησε σώζοντας την εστία του.

19' Ωραία ατομική προσπάθεια του Ίνλερ, ωστόσο το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν δυσκόλεψε τον Τσεχ.

15' Σουτ του Μπεχραμί εκτός περιοχής ο Τσεχ μπλόκαρε εύκολα.

13' Σέντρα του Σιονκό από τα δεξιά η μπάλα βρήκε σε κάποιο κεφάλι αμυνόμενου, ωστόσο ο Μπενάλιο με υπερένταση έδιωξε τον κίνδυνο.

10' Πολύ καλός ρυθμός στο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να βγαίνουν από νωρίς μπροστά.

3' Ατομική προσπάθεια και σουτ εκτός περιοχής από τον Φρέι, η μπάλα λίγο άουτ.

1' Έναρξη αναμέρτησης και του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Αυστρίας και της Ελβετίας.