Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Στα προημιτελικά ο Νικολαΐδης

Στους «8» της κατηγορίας των +80 κιλών του Τάε Κβο Ντό προκρίθηκε ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης. Ο αργυρός Ολυμπιονίκης μπήκε αποφασισμένος να κατακτήσει το δεύτερο μετάλλιο στο Ολυμπιακό Τουρνουά του αγωνίσματος και επικράτησε με 4-3 του Αρμάν Τσιλμάνοφ από το Καζακστάν. Ο αγώνας των δύο αθλητών πήγε σε τέταρτο γύρο, όπου ο Έλληνας πήρε τον πόντο της πρόκρισης. Στην επόμενη φάση (σ.σ.: προημητελικά) θα αντιμετωπίσει στις 11:15 τον Αμπντελκαντέρ Ζρουρί από το Μαρόκο.

Στους «8» της κατηγορίας των +80 κιλών του Τάε Κβο Ντό προκρίθηκε ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης. Ο αργυρός Ολυμπιονίκης μπήκε αποφασισμένος να κατακτήσει το δεύτερο μετάλλιο στο Ολυμπιακό Τουρνουά του αγωνίσματος και επικράτησε με 4-3 του Αρμάν Τσιλμάνοφ από το Καζακστάν. Ο αγώνας των δύο αθλητών πήγε σε τέταρτο γύρο, όπου ο Έλληνας πήρε τον πόντο της πρόκρισης. Στην επόμενη φάση (σ.σ.: προημητελικά) θα αντιμετωπίσει στις 11:15 τον Αμπντελκαντέρ Ζρουρί από το Μαρόκο, που νίκησε τον Χουάν Κάρλος Ντίαζ Φαλκον από τη Βενεζουέλα.