Γενικά

Για... Σένα Βιγιαρεάλ

Ήταν από τους πρωταγωνιστές στο Euro 2008, όπου η Ισπανία κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης. Είναι εδώ και πολλά χρόνια ο ακρογωνιαίος λίθος της Βιγιαρεάλ. Ο Μάρκος Σένα, στο ματς απέναντι στη Σέλτικ, αποτύπωσε μέσα στο γήπεδο ένα ακόμα δείγμα της μεγάλης του κλάσης, σκοράροντας με άψογη εκτέλεση φάουλ στο 67΄, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο τη νίκη στην ομάδα του με 1-0.

Ένα πραγματικά γεμάτο 1ο ημίχρονο κι ας μην είχε γκολ ήταν αυτό ανάμεσα σε Βιγιαρεάλ και Σέλτικ. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός με τη μία καλή φάση να διαδέχεται την άλλη. Πολύ περίμεναν ότι η Σέλτικ θα «κλειστεί» και θα παίξει αμυντικά. Ο Λιορέντε είχε δύο καλές στιγμές στο 3ο και 25ο λεπτό, αλλά ο Μπόρουτς δεν είχε πρόβλημα να αποσοβήσει το γκολ και στις δύο περιπτώσεις. Ο Σαμαράς, ο οποίος είχε αρκετά καλή απόδοση στο πρώτο μέρος, έφτασε κοντά στο γκολ στο 15΄και στο 42΄. Ο Μπόρουτς, ωστόσο, έκανε την απόκρουση του αγώνα στο 35ο λεπτό, όταν ο Καθόρλα έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Ρόσι έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Πολωνός γκολκίπερ έδειξε τη μεγάλη του κλάση διώχνοντας με τα ακροδάχτυλα.

Το δεύτερο 45λεπτο, στα πρώτα του λεπτά τουλάχιστον, έδειχνε τελείως διαφορετικό από το πρώτο. Ο Βιγιαρεάλ έμοιαζε μπλοκαρισμένη, ενώ οι Σκωτσέζοι ήθελαν να ρίξουν το ρυθμό του αγώνα. Ο αρχηγός της Βιγιαρεάλ και πολυτιμότερος της παίκτης την τελευταία τριετία, Μάρκος Σένα με μια πραγματικά εξαιρετική εκτέλεση φάουλ «άνοιξε» το σκορ για την Ισπανική ομάδα στο 67ο λεπτό. Η Σέλτικ δημιούργησε μόλις μία ευκαιρία μετά το γκολ της Βιγιαρεάλ, αλλά λίγο έλειψε να κάνει τη… ζημιά. Ο Μακ Γκίντι βρήκε με τη μία τον Μακ Ντόναλντ, ο οποίος έπιασε το σουτ με τη μία, ωστόσο, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, με τον Λόπεζ να κοιτά την πορεία της, ακούνητος. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του παιχνιδιού.

Βιγιαρεάλ (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Λόπεζ, Γκοντίν, Καπντεβίλα, Εγκουρέν, Πιρές (83΄Πιρές), Καθόρλα ( 90΄Κάνι) , Λιορέντε, Άνχελ, Σένα, Ρόσι (77΄ Ιμπαγάσα)

Σέλτικ (Γκόρντον Στράχαν): Μπόρουτς, Νέιλορ, Μακ Μάνους, Κάλντγουελ, Μπράουν, Σαμαράς, Χάρτλεϊ ( 82΄Φένεγκοορ), Γουίλσον, Μαλόνεϊ (72΄ Μακ Ντόναλντ), Νακαμούρα (74΄ Ρόμπσον), Μακ Γκίντι

Επιμέλεια: Γεράσιμος Μανωλίδης