Champions League

Όρθια και στο Μόναχο η Μπαρτσελόνα

Το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Τσέλσι για τα ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ είναι και τυπικά γεγονός. Οι Καταλανοί έμειναν στο 1-1 με την Μπάγερν μέσα στο «Αλιάνζ Αρίνα» και λόγω του 4-0 του πρώτου αγώνα στο «Καμπ Νου» πήρε το ένα από τα τέσσερα εισιτήρια για τη φάση των «4» του Τσάμπιονς Λιγκ. Το γκολ για τους "μπλαουγκράνα" πέτυχε στο 73’ ο Κεϊτά ενώ για τους Βαυαρούς στο 47’ ο Ριμπερί.

Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ λόγω του εις βάρους της 4-0 από τον πρώτο αγώνα. Στα πρώτα λεπτά οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι των Καταλανών και έφταναν με απειλητικές διαθέσεις προς την εστία του Βαλντές, ωστόσο δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους αυτή σε γκολ. Ριμπερί και Τόνι ήταν αυτοί που ταλαιπώρησαν αρκετά τους αμυντικούς των «μπλαουγκράνα», που όσο κυλούσε η ώρα όμως, άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο και να ανεβάζουν το ρυθμό τους.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Μπαρτσελόνα άρχισε να επισκέπτεται περισσότερες φορές την περιοχή των Γερμανών με το τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους να τους ανήκει αφού προσπαθούσαν να βρουν τον τρόπο να διασπάσουν την άμυνα της γερμανικής ομάδας με κύριους εκφραστές των επιθετικών τους ενεργειών, τον Μέσι, τον Ντάνιελ Άλβες και τον Ετό. Στο 34’ ειδικά οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, αλλά Ετό και Άλβες δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε χωρίς να σημειωθεί κάτι άλλο αξιόλογο μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με την Μπάγερν να πιέζει από την αρχή. Πίεση που απέφερε καρπούς λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, όταν στο 47’ ο Ζε Ρομπέρτο με ωραία μπαλιά βρήκε τον Ριμπερί, αυτός βγήκε τετ α τετ με τον Βαλντέζ και έκανε το 1-0. Στη συνέχεια οι Γερμανοί πίεζαν για ένα ακόμα τέρμα αφού το γρήγορο γκολ που πέτυχαν στην επανάληψη, τους έδινε κάποιες ελπίδες για να κάνουν το όνειρο της πρόκρισης πραγματικότητα. Όμως η Μπαρτσελόνα δεν ήταν διατεθειμένη να επιτρέψει να συμβεί κάτι τέτοιο και μετά το γκολ που δέχτηκε ανασυντάχθηκε. Μέσι, Ετό, Άλβες και Κεϊτά ήταν ανάμεσα σ’ αυτούς που ξεχώρισαν φτάνοντας με απειλητικές διαθέσεις μπροστά από τον Μπουτ.

Στο 73’ όμως οι «μπλαουγκράνα» μετά από υπέροχη συνεργασία των Κεϊτά, Ινιέστα και Τσάβι Ερνάντεθ, η μπάλα έφτασε στον πρώτο ο οποίος με όμορφο σουτ έκανε το 1-1 αφού δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπουτ. Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και πάλι με τους δύο αντιπάλους να έχουν συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα και δεν σημειώθηκε άλλη αξιόλογη ευκαιρία, πέραν της απευθείας εκτέλεσης φάουλ του Τσάβι Ερνάντεθ στο 85' που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μπουτ.