Confederations Cup

Τη νίκη η Βραζιλία, τις εντυπώσεις οι «Φαραώ»…

Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Μπλουμ Φοντέιν η Βραζιλία αν και ίδρωσε επικράτησε 4-3 της εξαιρετικής Αιγύπτου για το Cοnfederations Cup. Το ματς έκρινε ένα χέρι του Μουχαμάντι στο 90΄-είδε την κόκκινη κάρτα-που έδωσε την ευκαιρία στον Κακά να κάνει απ’ το σημείο του πέναλτι το 4-3. Σε ολόκληρο το 90λεπτο αγωνίστηκε ο Ζιλμπέρτο Σίλβα.

Ιδιαίτερα ανοιχτό ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ωραίο θέαμα. Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς αφού σε διάστημα 12 λεπτών επετεύχθησαν τρία τέρματα. Ο Κακά μόλις στο 5΄ αφού πρώτα με περίτεχνη ενέργεια πέρασε όποιον «θαρραλέο» πήγε να του πάρει τη μπάλα άνοιξε το σκορ με σουτ, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα οι Αιγύπτιοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Ζιντάν. Πριν καλά καλά προλάβουν να το χαρούν η ομάδα του Κάρλος Ντούνγκα πήρε ξανά κεφάλι στο 12΄ με καρφωτή κεφαλιά του Λουίς Φαμπιάνο.

Οι Αφρικανοί ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι όταν έβγαιναν με τη μπάλα μπροστά και η «σελεσάο» μετά το 20λεπτο άλλαξε τακτική φροντίζοντας να κρατάει και την αντίπαλο πίσω και να εκμεταλλεύεται τη διαφορά ύψους, αλλά και τα στημένα. Μέχρι το ημίχρονο δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες, όμως ο Ζιλμπέρτο Σίλβα και η παρέα του φρόντισαν να πάρουν διαφορά ασφαλείας στο 37΄ με μία ακόμα κεφαλιά αυτή τη φορά απ’ τον Ζουάν.

Οι «φαραώ» είχαν δείξει τις προθέσεις τους απ’ το πρώτο 45λεπτο, όμως κανείς δεν μπορούσε να σκεφτεί τι θα επακολουθούσε στη συνέχεια. Οι παίκτες του Χασάν Σεχάτα έδειχναν ανίκητοι με τη μπάλα στο έδαφος και σε πολλές περιπτώσεις περνούσαν σαν σταματημένους(!) τους Βραζιλιάνους αναζητώντας το γκολ που θα τους ξαναβάλει στο παιχνίδι. Αυτό όχι μόνο το πέτυχαν, αλλά αφού μείωσαν σε 3-2 με τον Σάουκι στο 54΄ έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα στο 55΄ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ζιντάν!

Οι παίκτες του Ντούνγκα δεν έδειχναν πως μπορούν να αφυπνιστούν, αντιθέτως μέχρι το 85΄ οι Αφρικανοί ήταν εκείνοι που κυνηγούσαν ακούραστοι ένα γκολ που αν ερχόταν βάσει της εικόνας τους θα ήταν απόλυτα δίκαιο. Δυστυχώς γι’ αυτούς στις καθυστερήσεις ο Μουχαμάντι έκανε χέρι πάνω στη γραμμή για να κρατήσει το 3-3 με αποτέλεσμα να αποβληθεί και στη συνέχεια ο Κακά να κάνει απ’ την άσπρη βούλα το τελικό 4-3.