Στίβος

Παραμονή για Εθνική, πρόκριση για Στεργίου, τρίτη η Σ. Παπαδοπούλου

Χάρη σε ένα εκπληκτικό 400αρι του Περικλή Ιακωβάκη στην τελευταία κούρσα της σκυταλοδρομίας 4Χ400, η Εθνική ομάδα στίβου παρέμεινε στη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος εθνικών ομάδων, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στη Λεϊρία. Ο Ελληνας παγκόσμιος πρωταθλητής των 400 μέτρων με εμπόδια βοήθησε την ομάδα μας να παρει τη δεύτερη θέση στη σειρά της και την όγδοη συνολικά και να καταλάβει την ένατη θέση στη γενική βαθμολογία, ώστε να παραμείνει την τελευταία στιγμή στα μεγάλα "σαλόνια".

Χάρη σε ένα εκπληκτικό 400αρι του Περικλή Ιακωβάκη στην τελευταία κούρσα της σκυταλοδρομίας 4Χ400, η Εθνική ομάδα στίβου παρέμεινε στη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος εθνικών ομάδων, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στη Λεϊρία. Ο Ελληνας παγκόσμιος πρωταθλητής των 400 μέτρων με εμπόδια βοήθησε την ομάδα μας να παρει τη δεύτερη θέση στη σειρά της και την όγδοη συνολικά και να καταλάβει την ένατη θέση στη γενική βαθμολογία, ώστε να παραμείνει την τελευταία στιγμή στα μεγάλα "σαλόνια", με 216, 5 βαθμούς, έναντι 213,5 της Τσεχίας, 200 της Πορτογαλίας και 138 της Σουηδίας, που υποβιβάστηκαν στην πρώτη κατηγορία.

Μπορεί να μην έφτασε στις υψηλές επιδόσεις, όμως πέτυχε τον βασικότερο στόχο της η Τόνια Στεργίου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του ύψους, κάτοχος της δεύτερης κορυφαίας επίδοσης στη χώρα μας με 1.97, είχε άλμα στα 1.91. Έτσι, «έπιασε» το χαμηλό όριο για τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Βερολίνου τον ερχόμενο Αύγουστο, πού ήταν ακριβώς η επίδοση που σημείωσε, η οποία αποτελεί και την κορυφαία φετινή της. Πολύ καλή βολή από τη Στέλλα Παπαδοπούλου στη σφυροβολία με 71.18, της έδωσε την τρίτη θέση και σημαντικούς βαθμούς στην Ελλάδα, στην προσπάθεια για την τελική παραμονή στη Σούπερ Λίγκα.

Η 4Χ400 έκανε χρόνο 3.07.11, έχοντας ακόμα στη σύνθεσή της, τους Κυριακίδη, Μελαχροινούδη και Γράβαλο. Η Τσεχία, που ακολούθησε την Ελλάδα, έκανε χρόνο 3.07.23.

Στο τριπλούν των ανδρών, ο Δημήτρης Τσιάμης πήρε την έκτη θέση, με άλμα στα 16.47.

Στη σφαιροβολία γυναικών, η Ειρήνη Τερζόγλου είχε βολή στα 16.86 και κατέλαβε την έκτη θέση.

Στα 110 μέτρα με εμπόδια των ανδρών, ο Νίκος Φιλανδαράκης πήρε την 11η θέση, με χρόνο 14.19.

Στα 200 μέτρα των γυναικών, η Μαρία Καρασταμάτη πήρε την ένατη θέση, με χρόνο 24.09.

Στα 800 μέτρα των ανδρών, ο Κώστας Νακόπουλος πήρε την πέμπτη θέση, με χρόνο 1.48.60.

Στα 100 μέτρα με εμπόδια των γυναικών, η Φλώρα Ρεντούμη πήρε την ένατη θέση, με χρόνο 13.59.

Στη δισκοβολία των ανδρών, ο Στέφανος Κώνστας έριξε την καλύτερη φετινή του βολή με 59.29 και πήρε την έκτη θέση.

Στο μήκος των γυναικών, η Μαρία-Ελένη Καφούρου πήρε την τέταρτη θέση, με άλμα στα 6.39.

Στα 1.500 μέτρα των γυναικών, η Μαρία Κλαδου πήρε την έκτη θέση με χρόνο 4.18.29, που αποτελεί και ατομικό της ρεκόρ.

Στα 200 μέτρα των ανδρών, ο 19χρονος Λυκούργος Τσάκωνας σημείωσε ατομικό ρεκόρ, με χρόνο 21.08 και πήρε την ένατη θέση.

Στον ακοντισμό ανδρών, ο Σπύρος Λεμπέσης πήρε την πέμπτη θέση, με βολή στα 74.21.

Στο επί κοντώ ανδρών, ο Κώστας Φιλιππίδης πήρε την τέταρτη θέση, περνώντας τα 5.65 και "έπιασε" το χαμηλό όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Βερολίνου. Ο Γάλλος Ρενό Λαβιλενί, πρωταθλητής Ευρώπης κλειστού τον περασμένο Μάρτιο στο Τορίνο, σημειωσε την κορυφαία φετινή επίδοση στον κοσμο, με άλμα στα 6.01 μέτρα, που αποτελεί και ατομική του επίδοση.

Τέλος, η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ400 των γυναικών, με τις Σύρου, Φιλάνδρα, Παναγιωτίδου, Δερβένη, πήρε τη δέκατη θέση με 3.39.34.