Προετοιμασία Παναθηναϊκού

Άρεσε στο πρώτο, «έπεσε» στο δεύτερο

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 της Γιουνγκ Μπόις, στο πρώτο του τεστ επί ελβετικού εδάφους, στο πλαίσιο του Uhran cup. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 11’ με το τέρμα του Σαλπιγγίδη, ενώ ο Καραγκούνης στο 32’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Η απόδοση του «τριφυλλιού» έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο και οι Ελβετοί κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 81’ με τον Φρίμπονγκ, ενώ είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και άλλα τέρματα.

Αποστολή στο Ιβερντόν: Διονύσης Δεσύλλας

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, και… έχοντας όρεξη και φρεσκάδα στο παιχνίδι του, πίεζε από την αρχή τους Ελβετούς, με τους Μάτος και Καραγκούνη να είναι οι καλύτεροι παίκτες του γηπέδου. Στο 11’ οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν με το τέρμα του Σαλπιγγίδη. Η βροχή δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, όμως το «τριφύλλι» στο 32’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καραγκούνη.

Οι Ελβετοί, παρά το γεγονός ότι είναι σχεδόν έτοιμοι από πλευράς φυσικής κατάστασης, ελάχιστες φορές απείλησαν την εστία του Γκαλίνοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν διαφορετική, με την Γιουνγκ Μπόις να ανεβάζει ταχύτητα στο παιχνίδι της και να προσπαθεί να μειώσει από νωρίς. Οι Ελβετοί έφταναν με ευκολία στην περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως οι επιθετικοί της ομάδας δεν μπορούσαν να βρουν το στόχο.

Οι αλλαγές που πραγματοποίησε ο Χενκ Τεν Κάτε, αλλά και η κούραση των ποδοσφαιριστών, έπαιξαν το ρόλο τους στη διακύμανση του αγώνα, με τους «πράσινους» να έχουν μόλις μία κλασική ευκαιρία, με τον Σαλπιγγίδη στο 79’ να σημαδεύει το δοκάρι του Βέφι.

Ο Παναθηναίκός δεν είχε ρυθμό στο παιχνίδι του και πλήρωσε τα αρκετά λάθη που έκανε. Στο 81’ η Γιουνγκ Μπόις μείωσε σε 2-1 με το δυνατό σουτ του Φρίμπονγκ, ενώ έχασε και άλλες ευκαιρίες στη συνέχεια για να φέρει στα ίσα το ματς.

H σύνθεση του Παναθηναϊκού: Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι, Καντέ (46' Νίνης), Βύντρα, Σπυρόπουλος, Γκάμπριελ, Καραγκούνης, Μάτος (70' Πετρόπουλος), Σαλπιγγίδης (90'Μαχλελής), Παντίδος(46' Μένσα), Ρουκάβινα (46' Σταμπολζίεφ)