Πανθρακικός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

«Τον χάρο με τα μάτια του» είδε ο ΠΑΣ από τον… μισοπεθαμένο Πανθρακικό, κατάφερε, όμως, έστω και δύσκολα, να περάσει με το νικηφόρο 2-1 από την Κομοτηνή. Οι γηπεδούχοι απείλησαν σοβαρά να… πάρουν μαζί τους την ομάδα της Ηπείρου, αλλά ο Τζάνης εκμεταλλεύτηκε τα σοβαρά λάθη της άμυνας και του τερματοφύλακα και με δύο γκολ, έδωσε το πολύτιμο «τρίποντο» στον ΠΑΣ. Εκπληκτικό το γκολ της ισοφάρισης ενδιάμεσα από τον Μπουβάλ. Με διάσειση, έπειτα από σύγκρουση με τον Ντιαλό, αποχώρησε ο Ελευθερόπουλος.

Από το πουθενά… ματσάρα

Το καλύτερο «επιχείρημα», ώστε να ξεγελάσουμε έναν ξένο για την ποιότητα του πρωταθλήματός μας, θα μπορούσε να είναι το πρώτο ημίχρονο στην Κομοτηνή. Αν ο προτελευταίος και ο -καταδικασμένος- τελευταίος προσφέρουν ένα τόσο καλό παιχνίδι, «φαντάσου τι ματσάρες βλέπουμε στα ψηλότερα… πατώματα», θα ισχυριζόμασταν άνετα. Ειδικά οι Θρακιώτες χτύπησαν «στα ίσια» το παιχνίδι και δεν άφησαν σε κανένα σημείο να φανεί η μεγάλη διαφορά που έχουν από… όλες τις ομάδες της Superleague.

Επειδή, όμως, «όπου φτωχός κι η μοίρα του», οι γηπεδούχοι είδαν, για μια ακόμη φορά φέτος, την τύχη να τους γυρνάει την πλάτη. Μέσα σε ένα δίλεπτο, οι παίκτες του Καρτιέ πρόλαβαν να κάνουν τη διαδρομή «παράδεισος-κόλαση». Ενώ, λοιπόν, στο 30’ ο Καζάκης «σημάδευε» το δοκάρι του ΠΑΣ, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ταΐρης έκανε ένα τραγικό λάθος και μετέτρεπε το ακίνδυνο σουτ του Τζάνη σε ένα ανέλπιστο προβάδισμα για τον ΠΑΣ. Το γκολ αυτό -και κυρίως ο τρόπος που επιτεύχθηκε- θα περίμενε κανείς να αποτελέσουν ισχυρό «χτύπημα» στην ψυχολογία των Θρακιωτών. Αμ δε… Ο Μπουβάλ εκμεταλλεύτηκε, δέκα λεπτά αργότερα, τις κόντρες, «κάρφωσε» με φοβερό βολέ την μπάλα στο «Γ» του Ελευθερόπουλου και έστειλε με αυτό που της άξιζε την ομάδα του στα αποδυτήρια.

Έσ-ΠΑΣ-ε η καρδιά του για να το πάρει…

Το γκολ του Μπουβάλ φαίνεται ότι «έβαλε στην πρίζα» τους παίκτες του ΠΑΣ, που επέστρεψαν δυναμικά από την ανάπαυλα. Οι Γιαννιώτες άρχισαν να πιέζουν, έχασαν και μια καλή ευκαιρία με τον Σίσιτς και γενικά έδειχναν να έχουν «σοβαρευτεί». Αφού είδαν, λοιπόν, ενδιάμεσα τον Ελευθερόπουλο να αποχωρεί τραυματίας (υπέστη διάσειση, μετά από σύγκρουση με τον Ντιαλό), κατάφεραν να ανταμειφθούν για την υπεροχή τους.

Ένα νέο τραγικό λάθος των αμυνόμενων του Πανθρακικού -αυτή τη φορά «συνεργάστηκαν» για να το πετύχουν οι αμυντικοί Τζόκιτς και Άλβες- έδωσε την μπάλα «στο πιάτο» στον Τζάνη, που δεν δυσκολεύτηκε να βάλει ξανά μπροστά την ομάδα του. Το γκολ αυτό έδωσε νέα «πνοή» στους Ηπειρώτες, ωστόσο και πάλι δεν αποδείχθηκε αρκετό για να «κάμψει» τη μαχητικότητα των γηπεδούχων. Οι τελευταίοι, μέσα σε δύο λεπτά (77’-78’), απώλεσαν ισάριθμες απίστευτες ευκαιρίες, ο Σικαλιάς, με τις αποκρούσεις του σε αυτές, έβαλε υποψηφιότητα για MVP του ματς και κράτησε σχεδόν μόνος του το πολύτιμο τρίποντο για τον ΠΑΣ.