Ιταλία

Μια απ’τα ίδια η Μίλαν

«Άνοστη» για ακόμη μια φορά μακριά απ’ το «Σαν Σίρο» ήταν η Μίλαν. Η ομάδα του Ιντζάγκι, με εξαίρεση το δοκάρι του Χόντα, δεν άγχωσε την Κιέβο που πήρε έναν εύκολο βαθμό, 0-0, στο «Μπεντεγκόντι».

Ούτε από την έδρα της Κιέβο μπόρεσε να φύγει με το «τρίποντο» η Μίλαν. Παρότι οι Βερονέζοι ήταν εντελώς ακίνδυνοι, οι «ροσονέρι» δεν μπόρεσαν να βρουν ένα γκολ, μένοντας στο 0-0, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Serie A.

Κακός ρυθμός και αμέτρητα λάθη στον χώρο του κέντρου ήταν τα δύο στοιχεία που χαρακτήρισαν το πρώτο ημίχρονο στο «Μπεντεγκόντι». Μοναδική καλή στιγμή, ήταν για τους γηπεδούχους με ένα σουτ του Πελισιέρ, το οποίο έδιωξε ο Ντιέγκο Λόπεθ. Η Μίλαν απάντησε με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου, έχοντας δοκάρι με τον Χόντα.

Το ματς ήταν αρκετά καλύτερο, αφού οι δύο προπονητές ρίσκαραν περισσότερο για το γκολ, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά και δεν υπήρχε σκορ η διατήρηση του «μηδέν» στα μετόπισθεν αποτελούσε τη βασική προτεραιότητα. Η είσοδος και του Γιάννη Φετφατζίδη στο παιχνίδι, ζωήρεψε κάπως τους Βερονέζους, που αν μη τι άλλο κρατούσαν μακριά απ’ την εστία τους «ροσονέρι».