Ήττα στις λεπτομέρειες για Νέες

Στις λεπτομέρειες έχασε η Εθνική Νέων γυναικών μπάσκετ από την Αυστρία 56-59, στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης της δεύτερης κατηγορίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Ποντγκόριτσα.

Η Εθνική Νέων Γυναικών έχασε με 56-59 στις λεπτομέρειες από την αντίστοιχη ομάδα της Αυστρίας, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της δεύτερης φάσης της δεύτερης κατηγορίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπάσκετ που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα, όμως, παρόλα αυτά, έμεινε «ζωντανή» στο «κυνήγι» της ανόδου στην πρώτη κατηγορία.

Η Αυστρία προηγήθηκε με 19-13, αλλά η Εθνική το «γύρισε» και έφτασε στο 21-20 με τη Χριστινάκη. Οι Αυστριακές εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Ελλάδας και ξέφυγαν με 27-21 και 31-25. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ελλάδα με τρεις πόντους πίσω.

Με προσπάθειες της Φασούλα, η Εθνική μείωσε στο -1, ενώ η Χριστινάκη έδωσε το προβάδισμα με +1 δύο φορές. Με καλάθι της Κυρατζή έγινε το 45-42, όμως η Αυστρία έβρισκε λύσεις από τις Φους –Ρομπέτιν και Κόιζαρ. Η Γουαϊλντμπάτσερ έκανε με τρίποντο το 47-45 για να απαντήσει άμεσα η Χριστινάκη (47-47), ενώ οι Φασούλα και Γούναρη έκανα το 51-47.

Οι Αυστριακές ισοφάρισαν, όμως η Χριστινάκη έδωσε ξανά προβάδισμα στην Εθνική. Η Φους-Ρομπέτιν ισοφάρισε σε 53-53, αλλά η Χριστινάκη έκανε το 55-53. Η Κόιζαρ ισοφάρισε σε 55-55, 43’’ πριν το τέλος. Στα 35’’, η Φασούλα αστόχησε σε σουτ για να έρθει η Κόιζαρ με τρίποντο, 16’’ πριν το τέλος, να κάνει το 58-55 και να «καθαρίσει το ματς.

Δεκάλεπτα: 20-19, 32-29, 42-45, 59-56

ΑΥΣΤΡΙΑ: Λέγκρις, Μπάουερ, Νιούμαν 5 (1), Φους-Ρομπέτιν 19, Σβάρτζινγκερ 3, Γουαϊλντμπάτσερ 3 (1), Πετράκ 5, Βάγκνερ 1, Κόιζαρ 15 (1), Τζούρχαρ 8

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 8, Εμμανουηλίδου, Κυρατζή 5 (1), Γούναρη, Χριστινάκη 23, Νάστου, Νίξινα 6, Φασούλα 10, Καραμπάτσα 4, Λούκα