Γαλλία

Σοκ για τη Μονακό στο 88’

Η Ντιζόν ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς με τη Μονακό και την υποχρέωσε σε ισόπαλο 1-1 που την φέρνει ισόβαθμη με τη Νις, αλλά με ένα ματς περισσότερο.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ είχε την χρυσή ευκαιρία να περάσει μόνη πρώτη στη βαθμολογία, έστω και με αγώνα περισσότερο, είχε το τρίποντο στα πόδια της μέχρι το 88’ αλλά δεν το πήρε. Μια ψυχωμένη Ντιζόν που μετά το 30ο λεπτό του αγώνα φάνηκε καλύτερη, έφτασε στην ισοφάριση στο 88ο λεπτό και στέρησε από τη Μονακό τη δυνατότητα να μείνει μόνη πρώτη.

Ο Γκουίντο Καρίγιο έβαλε νωρίς μπροστά στο σκορ τους Μονεγάσκους, αλλά μετά το πρώτο ημίωρο, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στον αγώνα και έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση, κυρίως με τον Σαμαριτανό, που τελικά επιβραβεύθηκε για την επιμονή του στο 88ο λεπτό και έφερε το ματς στα ίσια.

Αυτό ήταν το 23ο από τα 24 παιχνίδια που έχει δώσει φέτος η Μονακό και έχει σκοράρει για όλες τις διοργανώσεις, ενώ αυτή ήταν η πρώτη απώλεια της μετά από τρεις σερί νίκες. Οι Μονεγάσκοι είναι ισόβαθμοι με τη Νις στους 33.