Βέλγιο

Ανέπνευσε ο Σα Πίντο, βουλιάζοντας τον Αναστασίου

Η κατηφόρα της Κόρτραϊκ συνεχίζεται. Η Σταντάρ του Σα Πίντο επικράτησε 3-1 στη Λιέγη, με τον Πορτογάλο να κάθεται, πλέον, αναπαυτικά στον πάγκο και να αφήνει τον Γιάννη Αναστασίου σε αναμμένα κάρβουνα

Σημαντική νίκη με 3-1 επί της Κόρτραϊκ πανηγύρισε η Σταντάρ Λιέγης στην δέκατη αγωνιστική της Jupiler League.

Ο Ρικάρντο Σα Πίντο βγήκε από τη δύσκολη θέση που τον είχε φέρει η χλιαρή αρχή της ομάδας το στο φετινό πρωτάθλημα, αφήνοντας, όμως, τον Γιάννη Αναστασίου σε δύσκολη θέση, μετά και το έβδομο ματς πρωταθλήματος που μένει χωρίς νίκη.

Μάλιστα, η Σταντάρ πανηγύρισε μεγάλη ανατροπή, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ορλάντο Σα. Η ομάδα του Αναστασίου προηγήθηκε στο δέκατο λεπτό με τον Ντιανλε, όμως δύο λεπτά μετά ο Τζούνιορ ισοφάρισε, για να δώσει τη σκυτάλη του σκορ στον Σα. Αυτός έδωσε το προβάδισμα με γκολ στο 22’ μετά από ασίστ του Εμποκού, ενώ στο 44’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Λίγα λεπτά νωρίτερα ο Αζούνι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, ενώ και η Σταντάρ ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Ποκονόλι με δεύτερη κίτρινη.