Αγγλία

Μάντσεστερ Σίτι uber alles!

Η αρμάδα του Γκουαρντιόλα σαρώνει στην Πρέμιερ Λιγκ. Σήμερα ξεχαρβάλωσε 4-0 τη Σουόνσι εκτός έδρας και πραγματοποίησε ένα τεράστιο ρεκόρ στη μεγάλη κατηγορία της Αγγλίας. Νίκες για Έβερτον και Λέστερ.

Κανείς δεν αμφέβαλε για το αποτέλεσμα, πριν καλά-καλά αρχίσει το παιχνίδι, έστω κι αν παρατάχθηκε με αλλαγές συγκριτικά με το ντέρμπι με τη Γιουνάιτεντ.

Ωστόσο ακόμη κι έτσι οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα έδωσαν άλλη μια εξαιρετική «παράσταση» στον αγωνιστικό χώρο του «Λίμπερτι» με την Μάντσεστερ Σίτι να ξεχαρβαλώνει άλλη μια ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ.

Αυτή τη φορά τη Σουόνσι με τέσσερα τέρματα (0-4) πραγματοποιώντας ένα τεράστιο ρεκόρ στη μεγάλη κατηγορία της Αγγλίας, την 15η νίκη στη σειρά!

Καταιγιστική από την αρχή του αγώνα η αρμάδα του Γκουαρντιόλα, δημιουργούσε αρκετές ευκαιρίες αλλά άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Νταβίντ Σίλβα. Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο εύκολη με τον Ντε Μπρόινε στο 34ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα των σίτιζενς. Το 3-0 έγινε στο 52ο λεπτό με τον Νταβίντ Σίλβα, να σκοράρει για δεύτερη φορά. Το τελικό 4-0 το διαμόρφωσε ο Κουν Αγουέρο με πλασέ μετά από ατομική ενέργεια την οποία ξεκίνησε έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Μεγάλη νίκη για τη Λέστερ. Επικράτησε 4-1 της Σαουθάμπτον με τον Οκαζάκι να πετυχαίνει δύο γκολ (32’, 69’). Καθοριστικό ρόλο έπαιξε το γρήγορο γκολ του Μαχρέζ στο 11ο λεπτό. Η Σαουθάμπτον μείωσε στο 61΄με τον Γιοσίντα σε 3-1.

Στο άλλο παιχνίδι με έναρξη στις 21:45 η Έβερτον πέρασε με 1-0 από το Σεντ Τζέιμσις Παρκ. Το τέρμα της αναμέτρησης το πέτυχε ο Ρούνεϊ στο 27ο λεπτό.