«Ρόπαλο» κρατούσε ο Κολοσσός

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε δύσκολα από το Ιβανώφειο, επικρατώντας 69-66 του Ηρακλή για την 5η αγωνιστική της Α1 πετυχαίνοντας παράλληλα την πρώτη εκτός έδρας νίκη του. Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον «Γηραιό» υπό το βλέμμα του Ντάρκο Ρούσο, που λίγο έλειψε να «κλέψει» στο τέλος το παιχνίδι. Καλάθης και Χαρίσης με 18π. αμφότεροι οι καλύτεροι για τους νικητές, Πέτροβιτς με 17π και Έβερετ με 16π. ξεχώρισαν από την ομάδα του Κώστα Μέξα.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε δύσκολα από το άδειο λόγω τιμωρίας Ιβανώφειο, επικρατώντας 69-66 του Ηρακλή για την 5η αγωνιστική της Α1 πετυχαίνοντας παράλληλα την πρώτη εκτός έδρας νίκη του.

Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον «Γηραιό» υπό το βλέμμα του Ντάρκο Ρούσο, που λίγο έλειψε να «κλέψει» στο τέλος το παιχνίδι.

Καλάθης και Χαρίσης με 18π. αμφότεροι και Παπάς με 11π. οι καλύτεροι για τους νικητές, Πέτροβιτς με 17π και Έβερετ με 16π. ξεχώρισαν από την ομάδα του Κώστα Μέξα

Από την αρχή του παιχνιδιού έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ η ομάδα του Κολοσσού. Από το 5’ όταν και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 8-9, δεν έχασε σε καμία στιγμή το προβάδισμα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +8 (12-20).

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με κορυφαίους τους Παπά, Χαρίση και Ασημακόπουλο έφτασε την διαφορά στο +12 (19-31) στο 15’.

Ο «Γηραιός» είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα και άσχημα ποσοστά στην επίθεση, με συνέπεια το ημίχρονο να κλείσει με 31-41.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα μικρό σερί (5-0) για τον Κολοσσό, που έφερε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της +15 (31-46).

Και οι δύο ομάδες είχαν πολύ κακές επιλογές στην τρίτη περίοδο, η οποία έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 13π. (40-53).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ηρακλής έκανε την ύστατη προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι. Έριξε την διαφορά στο -4 (53-57) και έκτοτε το παιχνίδι έγινε ντέρμπι.

30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους (62-65), οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν ψύχραιμοι στις βολές και έτσι πήραν σπουδαία νίκη με 69-66.

Tα δεκάλεπτα: 12-20, 31-41, 40-53, 66-69

Ηρακλής (Μέξας): Πεταλωτής, Έβερετ 16, Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 8, Αγγελακόπουλος 2, Λίουις 10, Τσαλκιτζής, Πέτροβιτς 17, Δέσπος 2, Εϊτουταβίτισιους 5, Λαμπρόπουλος 6

Κολοσσός Ρόδου (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 18, Αυγενικός, Τζόρνταν 2, Πάνος, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 9, Φορντ 4, Χαρίσης 18, Τσάμης 7, Παπάς 11, Δάνας, Ιβάνοβιτς

Γήπεδο: Ιβανώφειο

Διαιτητές: Σχοινάς, Φούφης, Παναγιώτου