Βόλεϊ

Ευρωολυμπιακός έτοιμος για τελικό

Ύστερα από μία μεγάλη «ανατροπή», ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ την Κράσνονταρ στου Ρέντη στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και απέκτησε προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ την Κράσνονταρ στου Ρέντη στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς της Ρωσίας την επόμενη εβδομάδα, όπου οι πρωταθλήτριες Ελλάδος χρειάζονται νίκη ή ήττα με το ίδιο σκορ για να πάνε στο «χρυσό» σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν να χάνουν 0-1 και 1-2 σετ, όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να «γυρίσουν» το ματς και να αποκτήσουν το προβάδισμα.

Εκπληκτικό παιχνίδι από την Τζίνα Λαμπρούση με 18 πόντους, με το εντυπωσιακό 93% στην επίθεση (14/15). Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Χίπε με 29 πόντους και 53% αποτελεσματικότητα. Από κοντά στο σκοράρισμα και η Νιέμερ με 16 πόντους και 3 μπλοκ.

Αν και βρέθηκε πίσω με 5-14 στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός πέτυχε επιμέρους σκορ 16-2 και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί, πάλι βρέθηκε πίσω με 3-8, αλλά με σερί 7-0 και 5 πόντους της Γερμανίδας σταρ, προηγήθηκε 10-8, διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος.

Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 11-16, 16-21, 18-25
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-14
3ο σετ: 8-7, 16-14, 17-21, 23-25
4ο σετ: 3-8, 11-16, 21-17, 25-19
5ο σετ: 3-5, 10-8, 12-11, 15-13

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Κράσνονταρ προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 18-15, 25-14, 23-25, 25-18, 15-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νιέμερ 16 (12/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 34% υπ. - 24% άριστες), Πολ 13 (8/33 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ. - 52% άριστες), Λαμπρούση 18 (14/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 29 (24/45 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 32% υπ. - 29% άριστες), Βλαχάκη

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ (Ουσάκοφ): Πιπουρίνοβα 11 (9/23 επ., 2 άσσοι), Περεπέλκινα 16 (12/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νόσοβα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ποντσκαλνάινα 20 (12/23 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Σάσκοβα 9 (6/20 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Σπερσκάιτε 16 (13/41 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 23% υπ. - 13% άριστες) / Τρετιάκοβα (λ, 64% υπ. - 32% άριστες), Μπίμπινα (λ), Μπιάρντα, Σμίρνοβα 1 (1/1 επ.), Μισάγκινα, Μπογκόσκαγια

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς τόνισε πως: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο και ψυχοφθόρο ματς. Σε μερικές στιγμές φαινόταν ότι δεν υπάρχει ελπίδα για εμάς. Πραγματικά, συγχαρητήρια στα κορίτσια και στον κόσμο μας, γιατί και οι δυο δεν σταμάτησαν να παλεύουν ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές. Νομίζω ότι πλέον έχουμε ένα καλό προβάδισμα πριν από το ματς στη Ρωσία».