«Μπλόκαρε» και έχασε η Παίδων

Αν και μέχρι το 14’ ήταν στο +9, η Εθνική Παίδων κατέρρευσε επιθετικά στη συνέχεια και έχασε στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού U16 από την Ισπανία με 61-41.

Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε με 61-41 από την Ισπανία στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 του Νόβι Σαντ. Η εκνευριστική αστοχία (14/44 δίποντα, 2/24 τρίποντα) ήταν ο βασικός λόγος της ήττας για την ελληνική ομάδα, που κυριάρχησε στα πρώτα 15 λεπτά, αλλά μετά… κατέρρευσε.

Είναι ενδεικτικό ότι προηγείτο με 26-17 μέχρι τα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αλλά στη συνέχεια το επί μέρους σκορ ήταν 44-15 υπέρ των Ιβήρων. Η απουσία του τραυματία Αναστάση Κωστόπουλο ήταν αισθητή επιθετικά κι έτσι παρότι η άμυνα ήταν αποτελεσματική η επίθεση δεν στάθηκε στο ίδιο ύψος και η Ισπανία που πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Τεντέρο από το κέντρο στην εκπνοή του ημιχρόνου (29-27) έκανε… πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 12-18, 29-27, 42-33, 61-41.

Ισπανία (Θαμόρα): Ντομίνγκεθ 11, Φεράντο 5, Γκαρούμπα 13, Γκόντσπαουερ 4, Ροντρίγκεθ, Αλντερέτε 18, Κλέμεντ 6, Σάντσεθ 1, Τεντέρο 3.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καλόγηρος 2, Κολοβέρος 10, Νικολαΐδης 2, Πράπας 8, Τόλιας 6, Φιλίππου, Φίλλιος 3, Καραμανλής, Παπασάβογλου 3, Βησσαρίου 7.

Διαιτητές: Τόμας Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Σεργκέι Μπελιάκοφ (Ρωσία), Στιβ Μπίτνερ (Γερμανία).