Ευρώπη

Ονειρική Μπαρτσελόνα, κατατρόπωσε τη Σαραγόσα

Εντυπωσιακή εμφάνιση για την Μπαρτσελόνα, που συνέτριψε 99-55 τη Σαραγόσα και έκανε το «4 στα 4» στην ACB!

Άστραψε και βρόντηξε η Μπαρτσελόνα, η οποία παρέσυρε τη Σαραγόσα (99-55 εντός έδρας) και πανηγύρισε την 4η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι Καταλανοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά έχτισαν σημαντική διαφορά (25-9 στο πρώτο δεκάλεπτο).

Μάλιστα, η ομάδα του Πέσιτς έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +31 (52-21)! Οι «μπλαουγκράνα» δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην 3η περίοδο, η οποία έκλεισε με τους γηπεδούχους στο 78-35! Παρ’ όλα αυτά, στα τελευταία λεπτά έριξαν το… γενικό για να φτάσουν στο τελικό 99-55.

Τέσσερις παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Ρίμπας 20, Κούριτς 16, Μπλάζιτς 15, Πάνγκος 10), ενώ αξίζει να σημειωθεί πως κανείς παίκτης τους δεν χρησιμοποιήθηκε περισσότερο από 21 λεπτά. Επίσης, η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε απόλυτα στον τομέα των ριμπάουντ (55-28).

Έτσι, οι Καταλανοί ξεπέρασαν την πίκρα από την ήττα στο ευρωπαϊκό ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πάνε με καλή ψυχολογία στα δύο κολλητά παιχνίδια για την Ευρωλίγκα με Γκραν Κανάρια (εκτός την Τρίτη), Μπάγερν Μονάχου (εντός την Πέμπτη).

Στην αντίπερα όχθη, ο μοναδικός διασωθείς από το «ναυάγιο» της Σαραγόσα ήταν ο Μπο ΜακΚάλεμπ, που είχε 16 πόντους με 7/9 εντός παιδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 52-21, 78-35, 99-55.

Η νεοφώτιστη Μπρεογάν καρπώθηκε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα αφού επικράτησε 86-79 εντός έδρας της Εστουδιάντες. Η ομάδα του Λεθκάνο μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα (21-14 στο πρώτο δεκάλεπτο), όμως οι «φοιτητές» αντέδρασαν και πλησίασαν στο σκορ (44-41 στο ημίχρονο). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι είχαν πιο σωστές επιλογές στο δεύτερο μέρος και έφτασαν στη νίκη.

Πέντε παίκτες των Γαλιθιάνων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Τζόρνταν (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Τσβέτκοβιτς (16 πόντοι, 7 ασίστ), Ρεντίβο (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σουλεϊμάνοβιτς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) να ξεχωρίζουν. Από τους ηττημένους διακρίθηκαν οι Μπριθουέλα (18 πόντοι), Γιάνκοβιτς (14 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 44-41, 65-60, 86-79.

Νωρίτερα, η Μανρέσα πέτυχε σπουδαίο διπλό στην Ανδόρρα (77-82) και επανήλθε στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες. Για τους γηπεδούχους ο Ντίλαν Ένις έκανε… όργια (36 πόντοι με 9/14 εντός παιδιάς), αλλά δεν ήταν αρκετός. Κορυφαίοι για τους νικητές ο Σίιμ-Σάντερ (23 πόντοι με 8/12 εντός παιδιάς) και ο -πρώην μεταγραφικός στόχος της ΑΕΚ- Λαλέιν (17 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-38, 49-62, 77-82.