Βόλεϊ

Όρθια η ΑΕΚ, λύγισε τον Ηρακλή στο τάι μπρέικ

Μετά από ένα φοβερό ματς, η ΑΕΚ επικράτησε 3-2 σετ του Ηρακλή στο ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής της Volleyleague.

Μεγάλη νίκη επί του Ηρακλή στο τάι μπρέικ πανηγύρισε η ΑΕΚ στην πέμπτη αγωνιστική της Volleyleague.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, όμως κατάφεραν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ και να πάρουν δύο σημαντικούς βαθμούς, αφήνοντας τον Γηραιό με έναν.

Ο Ηρακλής πήρε δύσκολα το πρώτο σετ, με 25-23, με την ΑΕΚ να πιέζει πολύ, χωρίς αποτέλεσμα, μετά το 20-20.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ πίεσε από τη γραμμή του σερβίς και πήρε προβάδισμα, που εκμηδένισε ο Ηρακλής στο 20-20. Δύο ενέργειες του Κανέλλου έβγαλαν την ΑΕΚ στο σετ μπολ, ενώ ο Στοΐλοβιτς με άσο ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Με... αντεπίθεση στα μέσα της τρίτης περιόδου πήρε τα ηνία του σκορ ο Ηρακλής, ο οποίος έκανε το +3 στο 20-17 και τελείωσε το σετ με 25-20.

Το πιο συναρπαστικό σετ του ματς ήταν το τέταρτο. Η ΑΕΚ ξέφυγε με 15-11, όμως ο Ηρακλής ισοφάρισε με σερί πόντων στο 16-16. Οι δύο ομάδες συνέχισαν στήθος με στήθος, με το σετ να ολοκληρώνεται μετά από λάθη και επίθεση του Τζιουμάκα για το 2-2 σετ με 25-23.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πέμπτο σετ και πήρε το προβάδισμα, ενώ με καταλυτική προσφορά από τον Ηλία Λάππα πήρε το σετ με 15-11.

Διακύμανση
1ο σετ: 6-8, 15-16, 18-20, 23-25
2ο σετ: 8-5, 16-14, 22-22, 25-22
3ο σετ: 8-7, 16-15, 18-22, 20-25
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-20, 25-23
5ο σετ: 6-3, 11-6, 15-11

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-22, 20-25, 25-23, 15-11)
ΑΕΚ (Νεόφυτος): Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Κανέλλος, Χαραλαμπίδης, Μότα, Στοΐλοβιτς / Γκαράς (λ), Λιόκα, Τζιουμάκας, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας.
Ηρακλής(Ορφανός): Προύσαλης, Αρμενάκης, Κλίντι, Φέργκιουσον, Σωτηρίου, Ντίνας / Μπουράκης (λ), Κουκουμάκα, Μούχλιας.

* Λόγω προβλήματος στην βάση δεδομένων της data volley δεν κρατήθηκε ηλεκτρονική φύλλο αγώνα και θα υπάρξει καθυστέρηση στην καταγραφή στατιστικών του αγώνα.