Ιταλία

«Αδιάβροχη» Νάπολι τούμπαρε την Τζένοα!

Υπό αντίξοες συνθήκες και αφού έμεινε πίσω στο σκορ, η Νάπολι έδειξε χαρακτήρα και ψυχή στη Γένοβα και επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Τζένοα. Διακοπή 13 λεπτών στο ματς λόγω καταιγίδας.

Όλες οι νίκες στο τέλος της ημέρας δίνουν τρεις βαθμούς, αλλά μερικές εξ αυτών σημαίνουν κάτι παραπάνω.

Μία τέτοιου είδους πέτυχε και η Νάπολι στη Γένοβα κόντρα στην Τζένοα, αφού όλα ήταν εναντίον της, αλλά τελικά κατάφερε να πετύχει ένα μεγάλο αποτέλεσμα, επικρατώντας 2-1.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπήκε καλά στο ματς και απολύτως δίκαια στο 20' έμεινε πίσω στο σκορ με κεφαλιά του Κουαμέ από σέντρα του Ρόμουλο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με αυτό τον τρόπο και στο δεύτερο ημίχρονο οι συνθήκες για την ίδια δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο, αφού η βροχή δυνάμωνε με αποτέλεσμα στο 59' να αποφασιστεί η προσωρινή διακοπή της αναμέτρησης.

Έπειτα από 13 λεπτά, το ματς άρχισε εκ νέου και η Νάπολι στο 62' βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με γκολ του Φαμπιάν Ρουίς. Η λύτρωση για την ίδια ήρθε στο 86'. Από εκτέλεση φάουλ, προκλήθηκε σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων, με τον Μπιράσκι να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1 υπέρ των «παρτενοπέι».