Τρελός… Παππάς βάφτισε «πράσινο» το ντέρμπι!

Με κορυφαίο τον Παππά και καθοριστικό στα κρίσιμα σημεία με μεγάλα σουτ, ο Παναθηναϊκός νίκησε 79-70 τον Ολυμπιακό, στο ΟΑΚΑ και έτσι έβαψε «πράσινο» και το πρώτο ντέρμπι στην Α1!

«Πράσινο» και το πρώτο ντέρμπι στην Α1!

Αυτή τη φορά, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον ήρωά του στο πρόσωπο του Νίκου Παππά, ο οποίος μίλησε στα ζόρια και τον έσπρωξε στη νίκη (79-70) επί του Ολυμπιακού, για το 6-0 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι για περίπου 35 λεπτά, με τον Έλληνα γκαρντ να δίνει την απαραίτητη ώθηση στο «τριφύλλι» όταν οι «ερυθρόλευκοι» πλησίαζαν κατά τη διάρκεια. Οι παίκτες του Πασκουάλ κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά στο τέλος -έφτασε ακόμη και στο +13 (78-65)- εκμεταλλευόμενοι και την κατάρρευση των Πειραιωτών στην άμυνα μέσα στη ρακέτα, η οποία ήταν σαν… αφύλακτη διάβαση.

Ο Παππάς τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, με τον Λάνγκφορντ να προσθέτει άλλους 11 και τον Τόμας 10.

Αν έχει κάτι να κρατήσει ο Ολυμπιακός, είναι οι 20 πόντοι του ΛεΝτέι, με μόλις ένα χαμένο σουτ και 3/3 τρίποντα, με τον Πρίντεζη να είχε 11 πόντους (αλλά με 3/10 βολές) και τον Τίμα με 10.

Με τους Λάσμε, Τόμας, Παπαπέτρου, Λάνγκφορντ και Καλάθη ξεκίνησε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος. Πολύ νευρικό ξεκίνημα και για τους δύο, με πολλά άστοχα σουτ, με το σκορ ύστερα από τέσσερα λεπτά να ήταν 4-3. Στη συνέχεια, οι Λάνγκφορντ και Σπανούλης έδωσαν το δικό τους… χρώμα στο παιχνίδι (8-8), με τον Αμερικανό γκαρντ να στέλνει τους «πράσινους» στο +4 (12-8). Ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε πολύ χαμηλός, με τους δύο να σκοράρουν κυρίως με δεύτερες επιθέσεις. Με την είσοδο του ΛεΝτέι, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά (13-14), με τον Γκιστ να δίνει ξανά το προβάδισμα (15-14) στο «τριφύλλι» στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Αφού ήταν πολύ άστοχος έξω από τα 6,75μ., ο Παναθηναϊκός χτυπούσε μέσα στη ρακέτα και διατηρούσε το προβάδισμά του (19-16) και στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Όμως, στη συνέχεια πέρασε ξανά στο παρκέ ο ΛεΝτέι, ο οποίος ξεκίνησε την αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» για το προβάδισμα (20-21) αρχικά, ενώ με τη βοήθεια του Τίμα πήγαν ακόμη και στο +6 (20-26), στο 14’. Η απάντηση του Πασκουάλ ήταν ο Παππάς, ο οποίος ήρθε πολύ ορεξάτος από τον πάγκο και με προσωπικές ενέργειες και δικούς του πόντους (πέτυχε τα πρώτα «πράσινα» τρίποντα) έφερε τούμπα το ματς (27-26) και με τους Πειραιώτες να μην μπορούν να σκοράρουν ούτε με… βολές, το «τριφύλλι» πήγε στο +5 (32-27), στο 19’. Τη… φούρια του Παναθηναϊκού έκοψε ο Πρίντεζης, καθώς διαμόρφωσε το 32-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Χτυπώντας με τον Μιλουτίνοφ στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (34-34), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα με τον «καυτό» Λάνγκφορντ και έτσι ξέφυγε στο +10 (44-34), στο 23’. Όμως, η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήταν ο ΛεΝτέι, ο οποίος μόνος του μάζεψε τη διαφορά (44-40). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, άνοιξε κάπως ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τους Καλάθη και Σπανούλη να είχαν το… μονοπώλιο στο σκοράρισμα (51-47), αλλά τους Πειραιώτες να πλησιάζουν με τον Παπανικολάου στον πόντο (51-50), στο 28’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά το ματς… σίγησε εκ νέου, με τον Παππά να δίνει ξανά τις λύσεις στο «τριφύλλι» και έτσι να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +4 (55-51).

Με την ίδια… φόρα μπήκε ο Παππάς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το τρίποντό του να στέλνει τον Παναθηναϊκό στο +7 (58-51). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με τον Τίμα, με το παιχνίδι να έρχεται ξανά στον πόντο (58-57), αλλά τον γκαρντ του «τριφυλλιού» να δίνει ξανά ανάσα στην ομάδα του (62-57), στο 34’. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν την… ανοικτή διάβαση που ήταν η ρακέτα των Πειραιωτών και με απανωτά λέι απ πήγαν στο +7 (66-59) και αφού οι παίκτες του Μπλατ έκαναν τι μία κακή επίθεση πίσω από την άλλη, ο Τόμας έστειλε τη διαφορά στο +9 (72-63), στο 37’. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με του γηπεδούχους να σκοράρουν ανενόχλητοι στο «ζωγραφιστό» και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει στο +13 (78-65), στο τελευταίο λεπτό. Τελικά, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με το 79-70, το οποίο διαμορφώθηκε με μία βολή του Παππά και πέντε πόντους του Γουίλιαμς-Γκος.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 5(1), Καλάθης 7 (1), Λάσμε 4, Τόμας 10, Λάνγκφορντ 11 (1), Λοτζέσκι 1, Γκιστ 9, Παππάς 24 (4/8τρ.), Βουγιούκας 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 11 (9ριμπ.), Σπανούλης 9 (2τρ., 3/12 σουτ), Μιλουτίνοφ 6, Παπανικολάου 1, Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Βεζένκοβ, Μπόγρης 2, Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 2, Τίμα 10 (2), ΛεΝτέι 20 (3).