Γερμανία

«Καθάρισε» ο Κράμαριτς για τη Χόφενχαϊμ

Με δύο γκολ του Κράμαριτς, που έφτασε τα 12 στη Bundesliga, η Χόφενχαϊμ κράτησε τη Νυρεμβέργη χωρίς νίκη για 19ο σερί ματς και σε θέση… υποβιβασμού, νικώντας την με 2-1 και μένοντας σε τροχιά Ευρώπης!

Η Χόφενχαϊμ κέρδισε με 2-1 τη Νυρεμβέργη και διατηρήθηκε σε… επαφή με τις ευρωπαϊκές θέσεις, την ώρα που η ηττημένη παρέμεινε χωρίς νίκη για 19η συνεχόμενη αγωνιστική και στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας!

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 4’, με τον διαιτητή Ντίνγκερτ να υποδεικνύει ανατροπή του Κράμαριτς από τον Εβερτον, αλλά το VAR να έχει αντίθετη άποψη και τελικά το παιχνίδι να συνεχίζεται... Ωστόσο, στο 25ο λεπτό, ο Κράμαριτς κέρδισε ξανά πέναλτι, σε χέρι του Έρας αυτή τη φορά, με τον Κροάτη να ευστοχεί στην εκτέλεση, ανοίγοντας το σκορ.

Η Χόφενχαϊμ είχε δοκάρι οκτώ λεπτά αργότερα, με τον Μπελφοντίλ, ενώ οι Φράγκοι έκαναν την πρώτη τους αναγκαστική αλλαγή στο 38’, για να ακολουθήσει μια ακόμα, στο 52ο λεπτό, με τον Τίλμαν να κάνει μάλιστα το ντεμπούτο του στη Bundesliga. Παρόλα αυτά, η Νυρεμβέργη δεν πτοήθηκε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, στο 61’, με τον Μπέρενς να σκοράρει όπως και στο ματς του πρώτου γύρου!

Στη συνέχεια, ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν τα έπαιξε όλα για όλα, βάζοντας στο ματς Ζάλαϊ και Μπιτενκούρ, για να έρθει η… δικαίωση στο 78ο λεπτό, ξανά από τον Κράμαριτς, που μετουσίωσε σε γκολ την ασίστ του Ζάλαϊ, φτάνοντας τα 12 τέρματα…