Γερμανία

Απέφυγε το… γλίστρημα με Χάβερτς η Λεβερκούζεν!

Υπό έντονη χιονόπτωση -που οδήγησε μέχρι και σε διακοπή- ο Φόλαντ έβαλε μπροστά τη Μπάγερ με 2-0, το Αννόβερο… επέστρεψε, αλλά ο Χάβερτς έκανε το 3-2 στο 87’, ανεβάζοντας τη Λεβερκούζεν στην 5η θέση!

Μετά από ένα… τρελό παιχνίδι, που περιλάμβανε έντονη χιονόπτωση και προσωρινή διακοπή στο πρώτο ημίχρονο, η Μπάγερ Λεβερκούζεν κέρδισε με 3-2 μέσα στο Αννόβερο, στο τελευταίο χρονικά ματς της 25ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Αποτέλεσμα που την ανέβασε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με παιχνίδι περισσότερο από την έκτη Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ενώ παράλληλα διατήρησε τους ηττημένους προτελευταίους.

Οι «ασπιρίνες» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ πολύ νωρίς, με τον Φόλαντ να σκοράρει από κοντά, μετά από σέντρα του Μπραντ. Ενώ το ίδιο δίδυμο πρωταγωνίστησε και στο 0-2, με τον Φόλαντ να νικάει με «λόμπα» τον Έσερ, λίγο πριν το ημίωρο, φτάνοντας παράλληλα τα 11 γκολ στο γερμανικό πρωτάθλημα!

Η ομάδα της Κάτω Σαξονίας έφτασε μια ανάσα από το να μειώσει στο 33’, αλλά το πλασέ του Χαραγκούτσι σε κενή εστία σταμάτησε πάνω στη γραμμή, ελέω του… χιονιού. Ακολούθησε πεντάλεπτη διακοπή από τον διαιτητή Στορξ, προκειμένου να καθαριστούν οι γραμμές του γηπέδου, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με… δέκα λεπτά καθυστερήσεις.

Στην επανάληψη, η Λεβερκούζεν έδειξε να επαναπαύεται στο υπέρ της αποτέλεσμα, το Αννόβερο παρουσιάστηκε αποφασισμένο να… πεθάνει στο γήπεδο και ο Ζόνατας σκόραρε για δεύτερο σερί ματς, μειώνοντας με κεφαλιά στο 51ο λεπτό σε 1-2…

Μάλιστα στο 78’ το πείσμα των γηπεδούχων ανταμείφθηκε και ο Βάιζερ με το μηρό του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αφού προηγουμένως Χραντέτσκι είχε καταφέρει να βγάλει την κεφαλιά του Βάινταντ!

Τελικά, η… λύτρωση για τη Λεβερκούζεν ήρθε τρία λεπτά πριν τη λήξη, με τον Χάβερτς να μετατρέπει σε γκολ υπ’ αριθμόν 10 στη Bundelisga για εκείνον τη… 10η φετινή ασίστ του Μπραντ, πετυχαίνοντας παράλληλα το 3-2.

Ενώ ο Μπαλαραμπί, που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, σκόραρε κι αυτός στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ.