Super League 2

Γλίτωσε τα χειρότερα στην Κρήτη ο Ηρακλής

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το Ηράκλειο ο Ηρακλής, μένοντας στο 1-1 κόντρα στον Εργοτέλη που έχασε έδαφος στη μάχη της 2ης θέσης. «Εφτάρα» η Δόξα στη Σπάρτη.

Ακόμα μία ισοπαλία κατέγραψε στο κοντέρ του ο Ηρακλής!

Οι Θεσσαλονικείς μπορεί να είχαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ κόντρα στον Εργοτέλη, αλλά στο 79’ έμειναν πίσω στο σκορ και τελικά έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο 83’ με γκολ του Κλέιτον.

Βέβαια, αυτό το αποτέλεσμα δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες, καθώς από τη μία ο «Γηραιός» δεν έχει πλέον κάτι ουσιαστικό να κυνηγάει στη φετινή σεζόν, έχοντας μείνει στο -2 από τη 10η θέση, ενώ οι Κρητικοί έμειναν 5 βαθμούς πίσω από τον 2ο Πλατανιά.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας στο 30’ ένα δοκάρι με τον Ρόβα, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, αφού ο παίκτης υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Από τη στιγμή που ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί τις ευκαιρίες του, ο βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο Εργοτέλης βρήκε το γκολ στο 79’ με τέρμα του Μαζουλουξή, ωστόσο ο «Γηραιός» απάντησε άμεσα. Στο 83’ με πολύ ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ του Κλέιτον, η ομάδα του Τροΐζι μπόρεσε να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

Εργοτέλης (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μπαχανακ, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μπουρσέλης (65’ Ροβίθης), Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης (89’ Κουατένγκ), Έφορντ, Μανουσάκης (58’ Μπουτσάκης).

Ηρακλής (Μαρσέλο Τροΐζι): Καχριμάν, Μουνιόθ, Βιτλης, Κουτρομάνος, Παναγιωτούδης, Κλέιτον, Καθάριος (79’ Κωστούλας), Στάμου, Περόνε, Ντούνης (89’ Τσίπρας), Ρόβας (76’ Νιαμπούγιου).

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Δόξα Δράμας δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαλύσει τη Σπάρτη, επικρατώντας εκτός έδρας με 7-0 που δεν αφήνει κανένα περιθώριο κριτικής, σε μία αναμέτρηση που οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με 10 ποδοσφαιριστές και μόλις 1 αλλαγή.