Αγγλία

Δώρο του Φόστερ στην Άρσεναλ η νίκη επί της Γουότφορντ

Ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Γουότφορντ ήταν καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα

Ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Γουότφορντ ήταν καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα αλλά και την ανάδειξη της Άρσεναλ ως νικήτριας 1-0 στο εκτός έδρας παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 34ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Ομπαμεγιάνγκ ήταν στην κατάλληλη θέση για να εκμεταλλευτεί το λάθος του Φόστερ στο 10ο λεπτό και το έκανε ανοίγοντας το σκορ στο ματς. Τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν δυσκολότερα στο επόμενο λεπτό. Στο 11ο λεπτό ο Ντίνεϊ θα βρει με τον αγκώνα του το πρόσωπο του Τορέιρα με αποτέλεσμα τον διαιτητή του αγώνα να δείξει απευθείας την κόκκινη κάρτα.

Ακόμη κι έτσι η Γουότφορντ προσπάθησε να επιτεθεί για να πετύχει την ισοφάριση χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στο 20ο λεπτό ο Κάθκαρτ είχε καλή ευκαιρία αλλά ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ έσωσε την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες καλές στιγμές αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Ευκαιρίες έχασε και η Άρσεναλ ειδικά στο δεύτερο 45λεπτό όταν και άρχισε να παίζει πιο γρήγορα τη μπάλα. Το σκορ όμως δεν άλλαξε παρά τις ευκαιρίες και η Άρσεναλ πανηγύρισε μια νίκη... δώρο του Φόστερ.