Ιταλία

Επόμενη στάση... Champions League για το «τρένο» της Αταλάντα!

Συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο η φοβερή και τρομερή Αταλάντα που άλωσε το «Ολίμπικο», επικρατώντας με 3-1 της Λάτσιο, και ετοιμάζει το... ευρωπαϊκό της κοστούμι.

Το... τρένο της Αταλάντα δεν σταματάει πουθενά!

Η φοβερή και τρομερή ομάδα από το Μπέργκαμο πέρασε... άερα και από το «Ολίμπικο», επικρατώντας με 3-1 της Λάτσιο και ετοιμάζει το... ευρωπαϊκό της κοστούμι για το Champions League της επόμενης περιόδου.

Πριν καν ξεκινήσει το ματς, άπαντες είχαν πολλές προσδοκίες γι’ αυτό. Τόσο για την βαθμολογική θέση των δύο ομάδων, όσο και για το επιθετικό ποδόσφαιρο που παράγουν. Και εν τέλει ανταμείφθηκαν. Πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά στην αναμέτρηση, ο Παρόλο έδωσε προβάδισμα στη Λάτσιο. Ωστόσο, το γκολ αυτό φαίνεται πως λειτούργησε θετικά για τους φιλοξενούμενους που πήραν τον έλεγχο του αγώνα, βγήκαν... μαζικά μπροστά και έφεραν το ματς στα ίσα ένα εικοσάλεπτο μετά με τον Ζαπάτα!

Το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου ωστόσο αυτό άλλαξε λίγο μετά το ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Καστάνιε να σκοράρει μετά το γύρισμα του Γκόμες! Η Αταλάντα είχε φτάσει στην ανατροπή, η Λάτσιο έπρεπε να επιτεθεί αλλά δεν μπορούσε. Η Αταλάντα ήταν πολύ σωστά οργανωμένη, δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να απειλήσουν και βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Τζιμσιτι στο 76ο λεπτό, μετά από εκτέλεση του Γκόμες, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Τρομερή ματσάρα ανάμεσα στην Πάρμα και την Σαμπντόρια, με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από την... κόλαση και να παίρνουν βαθμό σωτηρίας (3-3). Ο Μπρούνο Άλβες σκόραρε μόλις στο 2’ για το 1-0 αλλά πριν καν βγει το ημίχρονο, η «Ντόρια» έκανε την ανατροπή με γκολ των Κουλιαρέλια και Ντεφρέλ. Ο Κουλιαρέλα σκόραρε ξανά στο 61ο λεπτό για το 3-1 αλλά η Πάρμα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Έξι λεπτά αργότερα ο Κούτσκα από την άσπρη βούλα μείωσε και ο Μπαστόνι στο 72ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Εξαιρετικό παιχνίδι και ανάμεσα στη Σασουόλο και την Φροζινόνε, το οποίο ούτε αυτό δεν είχε νικητή (2-2). Η Φροζινόνε με γκολ των Σαμάρκο και Παγκανίνι πάγωσε το «Μαπέι» αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν τα γκολ της... μίνι ανατροπής. Αρχικά, ο Φεράρι μείωσε σε 1-2, για να έρθει ο Μπαμπακάρ να σκοράρει στο 77ο λεπτό για το τελικό σκορ.