Τρομερή ανατροπή με Τουρκία, τελικός και άνοδος για την Εθνική Νεανίδων

Επιστρέφοντας από το -10 στα τελευταία έξι λεπτά η Εθνική Νεανίδων επικράτησε 58-56 της Τουρκίας στα ημιτελικά και εξασφάλισε την άνοδο στην Α’ Κατηγορία.

Η Εθνική Νεανίδων επέστρεψε στην Α’ Κατηγορία. Στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στα Σκόπια, επικράτσε 58-56 της Τουρκίας ανατρέποντας διαφορά δέκα πόντων στα τελευταία έξι λεπτά, με καλάθι της Ιωάννας Κριμίλη στα 4,3’’ πριν το τέλος. Πλέον θα διεκδικήσει και τον τίτλο στον αυριανό τελικό απέναντι στη Φινλανδία (22:00). Η Κριμίλη με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν η κορυφαία, ενώ 14 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε η Ιωάννα Χατζηλεοντή.

Η ελληνική ομάδα έδειχνε να έχει τον αγώνα υπό πλήρη έλεγχο, όταν προηγήθηκε με 30-15 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Όμως η συνέχεια ανήκε στην Τουρκία, που με καλή άμυνα και αρκετά μακρινά σουτ ανέλαβε τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο και έξι λεπτά πριν το τέλος ξέφυγε με δέκα (44-54). Η Εθνική αντέδρασε και πλησίασε στο καλάθι (52-54) και 44’’ πριν το τέλος ισοφάρισε (56-56) με την Μπουντούρη. Μετά από δύο άστοχες βολές της Μπαϊράμ η Κριμίλη με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στα 4,3’’ πέτυχε το μεγάλο καλάθι.

Δεκάλεπτα: 21-10, 32-27, 42-46, 58-56

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Μπουντούρη 13, Χατζηλεοντή 14, Καρακασίδου 8(1), Κριμίλη 17(2), Βαντσιούρη 2, Αναστασοπούλου 2, Εζέτζα 2, Γούλα.