Ισπανία

Σεφτέ από την άσπρη βούλα για τη Βαλένθια

Πρώτη νίκη στη φετινή La Liga για τις «νυχτερίδες», που επικράτησαν 2-0 της Μαγιόρκα, η οποία είχε δύο δοκάρια.

Την παρθενική νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της La Liga πανηγύρισε η Βαλένθια, η οποία επιβλήθηκε με σκορ 2-0 της Μαγιόρκα στο «Μεστάγια», στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής. Οι «νυχτερίδες» πέτυχαν και τα δύο γκολ από το σημείο του πέναλτι με τον Παρέχο, ενώ οι φιλοξενούμενοι, που γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα τους, άξιζαν να πετύχουν τουλάχιστον ένα γκολ, έμειναν με τα… δοκάρια, αφού είχαν δύο στο πρώτο ημίχρονο και στο 0-0.

Η Μαγιόρκα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 7’ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Μπούντιμιρ, που σημάδεψε το δοκάρι. Η Βαλένθια «απάντησε» στο 12’ με τον Γκαμεϊρό, που δεν κατάφερε να σκοράρει από καλή θέση και δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν δεύτερο δοκάρι σε σουτ του Λάγο Τζούνιορ. Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι «νυχτερίδες» άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Παρέχο, μετά από ανατροπή του Κοκλέν από τον Ραΐλο.

Με… αέρα από το γκολ, οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερη διάθεση στο β’ ημίχρονο και στο 56’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο τρόπο. Μετά από κεφαλιά του Κοκλέν εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε σε χέρι αντιπάλου και ο Παρέχο από την «άσπρη βούλα», έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Μετά το 2-0, η Βαλένθια «κατέβασε στροφές», χωρίς να χάσει τον έλεγχο και δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στη νίκη απέναντι στη Μαγιόρκα, που προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, αλλά είχε κάποιες ημιτελείς τελικές προσπάθειες.