Ισπανία

Διεύρυνε το αήττητο η Οσασούνα

Η ομάδα της Παμπλόνα ήταν καλύτερη, έχασε περισσότερες ευκαιρίες, αλλά γκολ δεν έβαλε και έμεινε στο 0-0 με τη Μπέτις στο «Σαδάρ».

Το αήττητο φετινό της σερί διεύρυνε η Οσασούνα, που ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Μπέτις στο «Σαδάρ», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στη La Liga. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα της Παμπλόνα, που συμπλήρωσε έναν χρόνο χωρίς ήττα στο γήπεδό της. Από την άλλη, η ομάδα της Ανδαλουσίας, που δείχνει να συνέρχεται, μετά τις δύο ήττες στα πρώτα παιχνίδια, πρέπει να είναι ευχαριστημένη με τον έναν βαθμό, αφού δεν ήταν ιδιαίτερα επιθετική και δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Η Μπέτις προσπάθησε να αιφνιδιάσει και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 7’ με τον Φεκίρ, ο οποίος νικήθηκε από τον Ρουμπέν. Η Οσασούνα «απάντησε» εις διπλούν, έχοντας πολύ καλές στιγμές στο 14’ με τον Αντριάν, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Ρόμπλες και πέντε λεπτά αργότερα με τον Τόρες, ο οποίος πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν περισσότερο απειλητικοί. Στο 42’ ο Άβιλα νικήθηκε και αυτός από τον Ρόμπλες, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Χουάνμι από πλεονεκτική θέση έκανε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη ευκαιρία τους με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Άβιλα στάθηκε άτυχος στο 53’, καθώς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 71’, η Οσασούνα απείλησε εκ νέου με τον Γκαρσία, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να κρατούν περισσότερο τη μπάλα, αλλά δεν ήταν καλοί στο δημιουργικό κομμάτι. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε, οι προσπάθειες για γκολ έμειναν ημιτελείς από τους παίκτες και των δύο ομάδων και μοιραία, το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.