Βόλεϊ

Λύγισε από την πανίσχυρη Ρωσία η Εθνική

Στο εμπόδιο της Ρωσίας σταμάτησε η πορεία της Εθνικής στους «16» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, μετά την ήττα με 3-0 σετ στη Λιουμπλιάνα.

Δεν έγινε η έκπληξη στο ματς της Εθνικής με τη Ρωσία. Η «αρκούδα» πήρε την αναμενόμενη νίκη με 3-0 και η Ελλάδα ολοκλήρωσε με θετικό πρόσημο την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αφού οι παίκτες της στάθηκαν αξιοπρεπώς απέναντι στον πανίσχυρο αντίπαλο.

Η διαφορά δυναμικότητα ήταν εμφανής στο παιχνίδι, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να οδεύουν προς έναν ακόμα τίτλο.

Με τον Μπούτκο να δείχνει τη δύναμή του από το σερβίς, η Ρωσία άνοιξε την υπέρ της διαφορά στο πρώτο σετ με σερί 6-0 για το 14-6 και έφτασε εύκολα στο 1-0 σετ με 25-16. Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στη συνέχεια, με τους Ρώσους να επιβεβαιώνουν την υπεροχή τους σε κάθε σημείο και να φτάνουν με άνεση στη νίκη.

Τα σετ: 25-16, 25-15, 25-16