Ιταλία

Πέταγε... φωτιές η Αταλάντα!

Δεύτερη σερί νίκη για την Αταλάντα, η οποία μετά την έδρα της Ρόμα πέρασε και από αυτή της Σασουόλο με το εμφατικό 4-1.

Παρέλαση στην έδρα της Σασουόλο έκανε η Αταλάντα!

Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι αρχίζει να βρίσκει ξανά τον εαυτό της και μετά την έδρα της Ρόμα, πέρασε και από αυτή της Σασουόλο. Αυτή τη φορά, μάλιστα, το έκανε με εμφατικό τρόπο αφού οι «Μπεργκαμάσκι» επικράτησαν με 4-1 στο «Μαπέι».

Η Αταλάντα θέλησε εξ αρχής να δείξει πως είναι το... αφεντικό. Αυτό ακριβώς έκανε και μπήκε με τα «μπούνια» στο ματς, σκοράροντας τέσσερις φορές μέχρι το 35ο λεπτό! Αρχικά, ο Γκόμες άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό, για να έρθει επτά λεπτά αργότερα ο Γκόζενς να γράψει το 2-0, εκμεταλλευόμενος την κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων.

Ο Ζαπάτα... σέρβιρε στο 29’ το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γκόμες, με τον δημιουργό να γίνεται σκόρερ έξι λεπτά αργότερα για το 4-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το ματς και το δεύτερο μέρος είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ντεφρέλ να πετυχαίνει στο 62ο λεπτό το γκολ της τιμής για την Σασουόλο, με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να μένει ξανά στον πάγκο.