Στίβος

Δεύτερο σερί χρυσό για Εντρίς

Μετά από μεγάλη μάχη στα τελευταία μέτρα, ο Μουκτάρ Εντρίς πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 5.000 μέτρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Ντόχα και επανέλαβε την επιτυχία του Λονδίνου το 2017.

Ο Μουκτάρ Εντρίς είναι και το 2019 ο παγκόσμιος πρωταθλητής στα 5.000 μέτρα. Ο Αιθίοπας πρωταθλητής πήρε την πρώτη θέση στην κούρσα με 12.58.85 και σημείωσε την καλύτερη φετινή του επίδοση. Ο Εντρίς ξεπέρασε στα τελευταία μέτρα τον Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν, που έμεινε τελικά πέμπτος, μαζί με άλλους τρεις Αφρικανούς, δύο συμπατριώτες του και έναν Κενυάτη, ώστε να καταφέρει πάρει την πρώτη θέση για δεύτερη σερί διοργάνωση.

Τελικά δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Σέλεμον Μπαρέγκα με 12.59.70 και τρίτος ο Καναδός Μοχάμεντ Αχμέντ με 13.01.11.