Ιταλία

«Χρυσή αλλαγή» για την Πάρμα ο Ινγκλέσε!

Με γκολ του Ινγκλέσε, που ήρθε από τον πάγκο, στο 88’, η Πάρμα κέρδισε 3-2 την Τορίνο στο τελευταίο χρονικά ματς της 6ης αγωνιστικής στη Serie A και πήρε δεύτερο σερί «τρίποντο».

Φοβερό παιχνίδι διεξήχθη στο «Ένιο Ταρντίνι», με το οποίο έπεσε η αυλαία της έκτης αγωνιστικής στην Serie A και βρήκε νικήτρια την Πάρμα με 3-2 επί της Τορίνο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο ένταση και συναισθήματα. Οι «παρμέντσι» μπήκαν φορτσάτοι και με γκολ από τα… αποδυτήρια, μετά από γέμισμα του Ζερβινιό και το γκολ του επερχόμενου Κουλουσέφσκι, μόλις στο 2’!

Ωστόσο, η «γκρανάτα» ισοφάρισε αρκετά γρήγορα, καθώς από τη σέντρα του Βέρντι από αριστερά, ο Ανσάλδι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-1, δέκα λεπτά αργότερα…

Ο Μπρέμερ είδε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε οκτώ λεπτά και η Τορίνο έμεινε με 10 παίκτες, η δεύτερη συνδυάστηκε και με τον καταλογισμό πέναλτι για χέρι λίγο πριν το ημίωρο από τον διαιτητή Λα Πένα μετά από χρήση του VAR, αλλά ο Σιρίγκου νίκησε με το πόδι τον Ζερβινιό, που ανέλαβε την εκτέλεσή του.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, πάντως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με τον Μπελότι να ανατρέπεται εντός αντίπαλης περιοχής, το VAR να υποδεικνύει την άσπρη βούλα και το «θύμα» να κάνει το 1-2 στο 43’!

Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου, η Πάρμα έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Με τον Κουλουσέφσκι να «σερβίρει» και τον Κορνέλιους να… εκτελεί με αριστερό βολέ από κοντά τον Σιρίγκου!

Στην επανάληψη, η δράση δεν ήταν το ίδιο… καταιγιστική, δεν έλειψαν ωστόσο και πάλι κάποιες καλές φάσεις. Στα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο 3-2, μέσα σε ένα λεπτό...

Αλλά ο Ίτσο παρεμβλήθηκε στο σουτ του Ζερβινιό στο τετ α τετ με τον Σιρίγκου, διώχνοντας σε κόρνερ στο 50ο λεπτό, ενώ στην επόμενη φάση ήταν το δοκάρι εκείνο που σταμάτησε την προσπάθεια του Ερνάνι.

Η Τορίνο απείλησε για τελευταία φορά στο 72’, με τον Ίτσο να παίρνει το «ριμπάουντ» μετά από… αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή και να σουτάρει από κοντά, αλλά να μπλοκάρεται από το τάκλιν του Σέπε.

Ακολούθως, αμφότερες οι ομάδες έβγαλαν κούραση και έδειξαν διάθεση να «προφυλάξουν» έστω τον ένα βαθμό. Όμως, ο Ινγκλέσε που πέρασε αλλαγή στο 78’, κατάφερε να χαρίσει στην Πάρμα την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα και δεύτερη διαδοχική, χάρη σε κοντινό πλασέ δέκα λεπτά αργότερα!