Ευρώπη

Μπαρτσελόνα για… κλάματα, έχασε από την Ανδόρα!

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Ανδόρα, που επικράτησε 86-84 της τραγικής Μπαρτσελόνα!

Τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία...

Τουλάχιστον αυτό προέκυψε από τη σημερινή εμφάνιση της Μπαρτσελόνα, που ηττήθηκε 86-84 εκτός έδρας από την Ανδόρα και αποδείχθηκε ότι έχει πολλή δουλειά μπροστά της. Μοιραίος για τους φιλοξενούμενους ο Ντιλέινι, που αστόχησε σε τρίποντο νίκης στο φινάλε.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο -πρώην παίκτης των φιλοξενούμενων- Ντιανέ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ο Τοντόροβιτς (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και ο Γιέλινεκ (17 πόντοι), ενώ για τους «μπλαουγκράνα» διακρίθηκε ο Μίροτιτς (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 15-7 (5’), ωστόσο η ομάδα του Πέσιτς αντέδρασε και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +1 (20-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με την Ανδόρα να ολοκληρώνει το ημίχρονο στο +4 (44-40) με buzzer beater καλάθι του Πέρεθ.

Η ομάδα του Ναβάρο κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου και έφτασε μέχρι και το +9 (59-50 στο 27’), ωστόσο η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και μείωσε κάπως (62-56 στο 30’).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα, με την Ανδόρα να φτιάχνει παράσταση νίκης (73-63 στο 33’), ενώ με τρίποντο του Γιέλινεκ ξέφυγαν με +8 (83-75), με 111 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε.

Παρ’ όλα αυτά, οι «μπλαουγκράντα» δεν τα παράτησαν και επιχείρησαν επική αντεπίθεση. Με 2/3 βολές του Μίροτιτς πλησίασαν στο -2 (86-84) με 4 δευτερόλεπτα για το τέλος και είχαν την τελευταία επίθεση: ο Ντιλέινι ωστόσο αστόχησε σε τρίποντο νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-40, 62-56, 86-84.