Ισπανία

Με… φόρα η Μπαρτσελόνα, ξεπάστρεψε και τη Σεβίλλη!

Ένα ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο αρκούσε στην Μπαρτσελόνα, που συνέτριψε 4-0 τη Σεβίλλη στο «Καμπ Νόου» και πέτυχε την 3η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα!

Με Μέσι είναι «άλλη» ομάδα!

Έχοντας τον Αργεντινό σούπερσταρ στη σύνθεσή της, η Μπαρτσελόνα έστησε πάρτι στο «Καμπ Νόου», όπου συνέτριψε 4-0 τη Σεβίλλη! Τρίτη διαδοχικό τρίποντο για τους Καταλανούς, που σημείωσαν τρία γκολ σε 8 λεπτά στο πρώτο μέρος και… καθάρισαν.

Τρίτη ήττα στις 4 τελευταίες αγωνιστικές (1-0-3) για τους «νερβιονένσες», που καταρρέουν και κατρακυλούν βαθμολογικά.

Η Σεβίλλη πάντως ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και έφτασε κοντά στο 0-1, σε δύο περιπτώσεις με τον Ντε Γιονγκ (12’, 18’). Αντ’ αυτού, η Μπαρτσελόνα μπήκε μπροστά, με ανάποδο ψαλιδάκι του Λουίς Σουάρες στο 27’.

Οι «μπλαουγκράνα» πήραν την απαιτούμενη ώθηση από αυτό το γκολ και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την «παγωμάρα» των φιλοξενούμενων: στο 32’, ο Βιντάλ με προβολή μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ντεμπελέ έγραψε το 3-0 με ατομική προσπάθεια και ωραίο πλασέ.

Το μοναδικό ψεγάδι στην εμφάνιση της ομάδας του Βαλβέρδε ήταν οι δύο κόκκινες κάρτες που δέχθηκαν στο φινάλε (88’) ο Ντεμπελέ και ο νεαρός αμυντικός Αραούχο.