Euro 2024

Ολλανδία… ανατροπής στις καθυστερήσεις!

Η Ολλανδία με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή και επικράτησε 3-1 της Βορείου Ιρλανδίας για την 7η αγωνιστική του 3ου ομίλου.

Με τρομερά ψυχικά αποθέματα στα τελευταία λεπτά η Ολλανδία κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει μια σπουδαία νίκη με 3-1 επί της σκληροτράχηλης Βορείου Ιρλανδίας.

Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 75’ με κεφαλιά του Μαγκένις. Όμως, η Ολλανδία είχε την απάντηση πολύ γρήγορα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντεπάι με κοντινό πλασέ ισοφάρισε, γράφοντας το 1-1.

Το 2-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ντε Γιονγκ και λίγο αργότερα ο Ντε Πάι ξανά έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ, Λευκορωσία και Εσθονία έμειναν στο ισόπαλο 0-0