Πόλο

Έσπασε το ρόδι η Χίος, σοκάροντας τον ΠΑΟΚ !

Αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ και επιβλήθηκε με σκορ 9-5 ο ΝΟ Χίου, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στην τρίτη αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Εντυπωσιακή νίκη με 9-5 επί του ΠΑΟΚ πήρε ο ΝΟ Χίου στο Ιωνικό κολυμβητήριο, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Α1 πόλο ανδρών.

Το σύνολο του Γιώργου Ντόσκα ύψωσε τείχη για ένα ημίχρονο και πήρε τη διαφορά που τον οδήγησε στο σπουδαίο πρώτο φετινό του τρίποντο.

Συγκεκριμένα, διατήρησε αλώβητη την εστία της στο πρώτο ημίχρονο με τον Αδαμάντιο Μαντή στο τέρμα, παίντοντας προβάδισμα 6-0, ενώ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει το πρώτο του γκολ μετά από δυόμισι περίπου λεπτά του τρίτου οκταλέπτου, χωρίς να καταφέρει να διεκδικήσει πολλά από το παιχνίδι.

Οκτάλεπτα: 4-0, 2-0, 2-2, 1-3.
ΝΟ Χίου Astra Airlines (Γιώργος Ντόσκας): Μαντής, Μιμίδης Σ. 2, Μιμίδης Μ., Μπερτόλης 1, Παππάς, Κουλιεράκης 1, Κανδιόγλου 2, Φραγκιαδούλης, Μαρουλάς, Κουρλιάφτης 2, Καλαργυρός 1, Ντούλος, Καρακούρος Ι., Καρακούρος Μ., Γκίλλας.
ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Γρηγοριάδης, Σαρησάββας, Λέκιτς, Προσινικλής Ν., Νικολαΐδης Ι., Κεχαλάρης 1, Καλαϊτζής 1, Παυλίδης 1, Παπάκος 2, Προσινικλής Π., Μπλάζεβιτς, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Βοζίκης.