Αγγλία

Δίλεπτο ξέσπασμα η Σίτι και επιστροφή στις νίκες!

Δύο λεπτά ήταν αρκετά για τη Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα παίζοντας με άμυνα ανάγκης, δεν είχε πρόβλημα να περάσει από την έδρας τη Πάλας (0-2), σκοράροντας στο 39’ και το 41’.

Επιτακτική ανάγκη ήταν για τη Μάντσεστερ Σίτι η νίκη κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στη Γουλβς και τελικά η αποστολή εξετελέσθη.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα παίζοντας με σέντερ μπακ τους αμυντικούς χαφ, Ρόδρι και Φερναντίνιο, απέφυγε τα απρόοπτα και επικράτησε στο «Selhust Park» 2-0, χάρη σε ένα δίλεπτο ξέσπασμα προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκορ χωρίς προηγουμένως να έχουν προηγηθεί ιδιαίτερες συγκινήσεις, άνοιξε στο 39’ ο Γκάμπριελ Ζέσους εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μπερνάρντο Σίλβα και πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι «σίτιζενς» βρήκαν και δεύτερο γκολ.

Σκόρερ μπορεί να ήταν ο Νταβίντ Σίλβα, αλλά όλα τα... λεφτά ήταν η ασίστ του Στέρλινγκ, αφού με πανέξυπνη λόμπα βρήκε την κίνηση του Ισπανού μέσα στην περιοχή και με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε στο 41’ το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Πλέον, οι «πολίτες» στρέφουν το βλέμμα τους στο αυριανό ντέρμπι του «Ολντ Τράφορντ» ανάμεσα στη Γιουνάιτεντ και τη Λίβερπουλ, ελπίζοντας σε γκέλα των φιλοξενούμενων. Αυτή τη στιγμή η διαφορά από την ομάδα του Κλοπ είναι στους πέντε βαθμούς.