Ιταλία

Mamma mia Κάλιαρι: Γύρισε από την… κόλαση σε μυθική ματσάρα με τη Σαμπντόρια!

Η απίθανη Κάλιαρι ανέτρεψε το εις βάρος της 1-3 και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη, 4-3 τη Σαμπντόρια, σε ένα χορταστικό παιχνίδι!

Να μην τελείωνε ποτέ…

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε η φοβερή και τρομερή Κάλιαρι, που πραγματοποίησε σπουδαία ανατροπή και επικράτησε 4-3 της Σαμπντόρια στη Σαρδηνία σε μια καταπληκτική αναμέτρηση!

Παράλληλα, η… επτάψυχη ομάδα του Μαράν διατηρήθηκε αήττητη για 11η διαδοχική αγωνιστική (7-4-0) και παραμένει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας δείχνοντας ότι είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει.

Από την άλλη, οι «μπλουτσερκιάτι» υπέστησαν την πρώτη ήττα τους μετά από 4 ματς και έχασαν την ευκαιρία να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Η ομάδα του Ρανιέρι ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε στο 38’ με πέναλτι του Κουαλιαρέλα, ο οποίος είχε και μια πολύ καλή στιγμή τρία λεπτά νωρίτερα.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Σαμπντόρια θα φτάσει σε μια άνετη νίκη, ήρθε το τελευταίο 25λεπτο, στο οποίο κυριάρχησε η… τρέλα!

Στο 52’, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα και ο σκόρερ του πρώτου τέρματος «σέρβιρε» στον Ραμίρες, που έγραψε το 0-2.

Στο 69’, ο Ναϊνγκολάν έβαλε και πάλι στο παιχνίδι τους γηπεδούχους, αλλά λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (70’) ήρθε ο Κουαλιαρέλα να διαμορφώσει το 1-3 και να σιγήσει το «Sardegna Arena».

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες της Κάλιαρι δεν τα παράτησαν και με πρωταγωνιστή τον Ζοάο Πέδρο, επανήλθε: ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός «χτύπησε» δις σε 2 λεπτά (74’-76’) και έφερε το ματς στα ίσα (3-3).

Από ‘κει και πέρα, οι «νησιώτες» αναθάρρησαν και κυνήγησαν την ολική ανατροπή, την οποία πέτυχαν στο 96’ (4-3), με την κεφαλιά του Τσέρι, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα!