Αγγλία

Έβερτον με στιλ... ιταλικό!

Στο ντεμπούτο του Κάρλο Αντσελότι στον πάγκο, η Έβερτον «λύγισε» την Μπέρνλι (1-0) με κεφαλιά-ψαράκι του Κάλβερτ-Λιούιν και επέστρεψε στις νίκες μετά από 20 ημέρες.

Νέο... αέρα και στιλ παιχνιδιού φέρνει στην Έβερτον ο Κάρλο Αντσελότι!

Στο ντεμπούτο του στον πάγκο των «ζαχαρωτών», η ομάδα του «λύγισε» την Μπέρνλι με το... ιταλικό 1-0 και επέστρεψε στα τρίποντα μετά από 20 ημέρες. Ο Κάλβερτ-Λιούιν με κεφαλιά-ψαράκι πέτυχε το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, με την Μπέρνλι από την άλλη μεριά να μην συνεχίζει το αήττητο σερί της που κρατούσε εδώ και δύο αγωνιστικές.

Στα του ματς, η Έβερτον έβαλε την μπάλα κάτω και έπαιζε στρωτό ποδόσφαιρο. Προσπαθούσε με ορθολογικό τρόπο και υπομονή να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, όντας την ίδια ώρα «σφιχτή» αμυντικά. Οι φάσεις δεν άργησαν να έρθουν για τους γηπεδούχους που πίεζαν υπερβολικά αλλά τα χαλούσαν είτε στην τελική προσπάθεια, είτε στην κάθετη πάσα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Τα λεπτά περνούσαν, οι φιλοξενούμενοι ως συνήθως προσπαθούσαν να απειλήσουν με στατικές φάσεις και γεμίσματα αλλά δεν τα κατάφερναν. Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν, πάντως, να αγχώνονται παρότι περνούσε ο χρόνος και τελικά δικαιώθηκαν γι αυτό όταν στο 80ο λεπτό ο Σιντιμπέ με καλοζυγισμένη σέντρα βρήκε τον Κάλβερτ-Λιούιν και αυτός με κεφαλιά-ψαράκι, νίκησε τον Πόουπ για το 1-0. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους οπαδούς και τους παίκτες και ήταν αυτό που έγιρε την πλάστιγγα υπέρ της Έβερτον.