Ιταλία

Σόκαρε την Αταλάντα η ΣΠΑΛ!

Σπουδαία βαθμολογική νίκη για την ΣΠΑΛ που πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Αταλάντα, επικρατώντας με 2-1.

Στο μείον ένα από την Λέτσε που είναι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, παραμένει 5η με 35 βαθμούς η ομάδα από το Μπέργκαμο.

Η Αταλάντα επέβαλε τον ρυθμό της από το ξεκίνημα, πίεσε και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου όταν ο Ζαπάτα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Ίλιτσιτς με... τακουνιά έγραψε το 1-0. Σκορ το οποίο διατητήθηκε μέχρι την ανάπαυλα παρότι οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και απείλησαν κυρίως με σέντρες και στατικές φάσεις. Οι παίκτες της ΣΠΑΛ πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν σε καλή κατάσταση και αυτό φάνηκε στην επανάληψη.

Αφού αρχικά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 54΄ με ένα γκολ-καρμπόν με αυτό της Αταλάντα, μόνο που ο Πετάνια σκόραρε με πλασέ αντί για τακουνάκι, κατάφεραν στο 60ο λεπτό να φέρουν... τούμπα το σκορ. Μετά από πάσα του Νταμπό, ο Βαλότι έκανε φοβερή ενέργεια και άψογο σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Γκολίνι να μην μπορεί να το... βγάλει (1-2). Η ανατροπή ήταν γεγονός, η ΣΠΑΛ είχε καταφέρει να σοκάρει την Αταλάντα που καλούνταν πλέον να αντιδράσει. Προσπάθησε να πιέσει και να φτιάξει φάσεις, αλλά το έκανε με ανορθόδοξο τρόπο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα τεράστια τρίποντο και βαθμολγική ανάσα!