Τιμώρησε το «έγκλημα» του Λαυρίου ο Πελεκάνος

Με ένα buzzer beater τρίποντο του Μιχάλη Πελεκάνου στα 13’’, ο Ήφαιστος νίκησε το Λαύριο 67-65 στη Λήμνο για 17η αγωνιστική της Basket league και παρέμεινε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Χάρη στο τρίποντο του Πελεκάνου στα 13’’, ο Ήφαιστος νίκησε 67-65 το Λαύριο στη Λήμνο για τη 17η αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στις μεσαίες θέσεις.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη «αυτοκτόνησαν» ουσιαστικά, αφού έχασαν οκτώ βολές στην τέταρτη περίοδο και απώλεσαν το +10 και το +12 στα μέσα της αναμέτρησης, δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου να φτάσουν στην ανατροπή.

Βασικοί πρωταγωνιστές της ανατροπής ήταν οι Πελεκάνος με 13, Σμιθ με 12 και Τέρνερ με 11 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Ντε Κάζεϊ με 17 πόντους.

Το Λαύριο ήταν εντυπωσιακό στην αρχή, έβαλε τα πρώτα πέντε σουτ και βρέθηκε στο +16. Ο Μουράτος ήταν εύστοχος και δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 5/16 εντός παιδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Μανωλόπουλος χρησιμοποίησε άμυνα ζώνης, όμως δεν έβρισκε επιθετικές λύσεις. Οι Αθηναίοι διατήρησαν το +10, αν και έχαναν κάποια ελεύθερα σουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν 6/20 στα δίποντα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +12.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το +10 στην τρίτη περίοδο με τους ψηλούς να έχουν τον έλεγχο στη ρακέτα και τα γκαρντ να κάνουν τη δουλειά τους στην αντίπαλη άμυνα. Οι παίκτες του Ηφαίστου δεν έβρισκαν επιθετικές λύσεις και φτάσαμε στο +11 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Η άμυνα έκανε τη διαφορά για τον Ήφαιστο στην τέταρτη περίοδο, αφού οι γηπεδούχοι κράτησαν τους φιλοξενούμενους δίχως πόντο για τέσσερα λεπτά, οπότε, με πρωταγωνιστή τον Σμιθ, μείωσαν στο -1. Ο Αλμαν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έφερε το 56-62 στο 1’40’’. Εκεί, ξεκίνησε το «κρεσέντο» των χαμένων βολών για τους φιλοξενούμενους και ο Ήφαιστος μείωσε στο -4. Στα 8'' ο Ντεκόζεϊ είχε 0/2, ο Τέρνερ έκανε γρήγορη επίθεση ες και ο Πελεκάνος ευστόχησε στο μεγάλο τρίποντο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 24-36, 41-52, 67-65

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου, Έβανς 8 (11 ριμπάουντ), Σμιθ 12 (2), Γκίλμπερ, Χάμοντς 2, Σταμάτης 4, Πελακάνος 13 (3), Τσαϊρέλης 9, Διαμαντάκος, Μούρτος 8, Τέρνερ 11 (2)

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Άλμαν 12, Μουράτος 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κουζέλογλου, Ντάιμ 6, Ντεκόζι 17 (1), Μαστρογιαννόπουλος 2, Λούντζης 2, Γουάτσον, Λεγκίκας, Ντέιβις 2, Γερομιχαλός 5, Άουτλο 6 (2)