Euroleague

«Καθάρισε» την Μπάγερν και έμεινε «ζωντανή» η Βιλερμπάν

Με «ξέσπασμα» στην τέταρτη περίοδο, η Βιλερμπάν νίκησε την Μπάγερν 75-65 στο «Αστρομπάλ» για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με 9 νίκες έμεινε στο «κόλπο» πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης.

Η Βιλερμπάν νίκησε με σερί στην τέταρτη περίοδο 75-65 την Μπάγερν στη Λιόν για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 9-15 ρεκόρ, παραμένοντας «ζωντανή» στην προσπάθεια πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης και αφήνοντας τους πρωταθλητές Γερμανίας στο 7-16.

Οι Γερμανοί είχαν ένα μικρό προβάδισμα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όμως στην τέταρτη περίοδο οι πρωταθλητές Γαλλίας με σερί 10-0 έφτασαν στο +13 και στο ροζ φύλλο.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Πέιν και Τέιλορ με 15 πόντους. Για τους Γερμανούς, ξεχώρισαν οι Λούτσιτς και Λεσόρ με 14 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο, καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπόρεσε να αποκτήσει προβάδισμα μεγαλύτερο του +4. Οι ψηλοί της Βιλερμπάν με πρωταγωνιστή τον Πέιν και τα τρίποντα των πρωταθλητών Γαλλίας τους έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα, ενώ οι πολλές επιθετικές επιλογές των πρωταθλητών Γερμανίας τους έφεραν στο +1 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ και αύξησαν την πίεσή τους στην μπάλα και, με τον Τέιλορ να τελειώνει τις φάσεις, πήραν το προβάδισμα και έφτασαν στο 10 στ 37’ με σερί 10-0 στην τελική επικράτηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 34-35, 54-51, 75-65

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 3 (1/5 σουτ), Τέιλορ 15 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 8 ασίστ), Τζεκίρι 12 (6/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μαλεντόν, Λόμαζ 8 (2), Γκαγιού 2, Ζαν-Σαρλ 6, Μπακό 2, Λάιτι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Στρέιζελ 2, Πέιν 15 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι (0/4 σουτ, 6 ασίστ), Κινγκ, Κόπονεν 7 (1), Μονρό 6 (2/6 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Λούτσιτς 14 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Λο 3 (1/7 σουτ), Τσίπσερ 7 (1/7 δίποντα, 5/5 βολές), Μπαρτέλ 5 (1), Λεσόρ 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίσκο 6 (4 λάθη), Χιούστις 3 (1)